II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

"LEKCJE Z ZUS" - OSTATNIE ZAJĘCIA W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

lekcje z zusW poniedziałek 3 czerwca 2019 roku, w ramach podstaw przedsiębiorczości, odbyły się dla wszystkich klas pierwszych ostatnie "Lekcje z ZUS". Tym razem dowiedzieliśmy się, jak zarejestrować firmę oraz jakie obowiązki ma przedsiębiorca. Na poprzednich lekcjach poznaliśmy historię i cele ubezpieczeń społecznych, rodzaje ubezpieczeń społecznych i świadczeń wypłacanych z tytułu tych ubezpieczeń oraz polski system emerytalny.

Cały cykl prowadził p. Mariusz Gomulski, Kierownik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji oleśnickiego Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto przypomnieć, że był to już trzeci rok współpracy naszego Liceum z ZUS-em.

 

Więcej…

PODSUMOWANIE PROJEKTU "CIEKAWA BIOCHEMIA"

ciekawa biochemiaOd października 2018 roku do maja 2019 roku grupa uczniów z klasy 1c uczestniczyła w wykładach i zajęciach laboratoryjnych zorganizowanych na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia odbywały się w ramach kolejnej edycji programu dla licealistów "Ciekawa Biochemia" i współpracy naszego liceum z Wydziałem Biotechnologii UWr.

Uczestnicy programu podczas wykładów popularno-naukowych poznawali zagadnienia z dziedziny współczesnej biochemii, biofizyki i biotechnologii. Treści te były przekazywane w ciekawy i przystępny sposób, a prelegentami byli pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu Wrocławskiego. Szczególnie cenne były wykłady pracowników PAN oraz lekarzy praktyków dotyczące edukacji w zakresie szczepień ochronnych i problematyki społecznej tych szczepień. Oprócz udziału w sobotnich wykładach nasi licealiści wzięli udział w kilkugodzinnych ćwiczeniach laboratoryjnych, podczas których zajmowali się białkami, węglowodanami, lipidami, enzymami i kwasami nukleinowymi. Przed każdymi ćwiczeniami pisali kolokwium, podczas "laborek " wypełniali dziennik laboratoryjny. Uzyskane zaliczenia i oceny mieli wpisywane do indeksów, jak prawdziwi studenci.

Naszym licealistom: Hani Bugale, Karolinie Cecerko, Jagodzie Junik i Kacprowi Pietrzakowi (1c) należą się szczególne gratulacje za ukończenie projektu. Z wyróżnieniem projekt kończy Karolina Cecerko.

Szczególne podziękowania składamy dr Marii Stasiuk z Wydziału Biotechnologii pełniącej funkcję koordynatora projektu jako pełnomocnik Dziekana Wydziału Biotechnologii UWr.

 

Więcej…

PODSUMOWANIE PROJEKTU "LICEALIŚCI LICZĄ"

licealiści liczaW II semestrze zakończył się program edukacyjny "Licealiści liczą", organizowany w formie warsztatów w salach wykładowych Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajęcia prowadził dr Zdzisław Wróblewski ucząc naszą młodzież m.in. przeliczania stężeń, obliczania stężenia roztworu metodą miareczkowania, obliczania stopnia i stałej dysocjacji, pH słabych elektrolitów, soli i buforów.

Nasi uczniowie korzystali podczas zajęć ze skryptu opracowanego przez dr Wróblewskiego. Po zakończeniu zajęć wszyscy uczestnicy programu mieli możliwość przystąpienia do sprawdzianu zaliczeniowego z obliczeń chemicznych. Nasze uczennice: Michalina Bardadyn, Alicja Solarz i Wiktoria Wierzbicka (uczennice kl. 2c) znalazły się w 4-osobowej grupie licealistów z 14 liceów dolnośląskich, która zaliczyła sprawdzian z tych trudnych, wykraczających poza program nauczania, zadań chemicznych.

Więcej…

KTO PRZEŻYŁ "LALKĘ" - PRZEŻYŁ WIELE

lalka5Powyższe słowa Bolesława Prusa stały się pretekstem do przygotowania projektu, do którego zaproszono uczniów klasy II B. "Lalka" Bolesława Prusa to lektura, która przeraża młodzież swoją objętością, ilością wątków, jednakże dość często pojawiająca się na egzaminie maturalnym.

Nauczycielki- polonistki – p. E. Jezierska i p. A. Połeć-Dziemieszonek postanowiły "oswoić" uczniów z trudnym tekstem, uświadomić im, że "Lalka" jest powieścią wielkiego formatu, której tajemnice należy zgłębić. Uczniowie w różnych formach (np. film, komiks, prezentacja multimedialna, album rodzinny, gra planszowa) musieli odnieść się do wyznaczonych motywów i wątków.

"Skandale w >>Lalce<<", "Rola rekwizytów w powieści", "Rodziny się nie wybiera" - to tylko niektóre tematy realizowane przez uczniów. Z dużym aplauzem kolegów spotkała się realizacja "Krótkiego filmu o miłości - Wokulski vs Łęcka" nakręconego przez drugoklasistów. Serialowa muzyka, stroje oddające realia epoki- min. to złożyło się na tak dobry odbiór dzieła.

 

Więcej…
 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .