II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

04.06.89 - LEKCJA HISTORII

wolne wybory4 czerwca 1989 roku stanowił dla Polaków dzień szczególny, ponieważ to właśnie wtedy miały miejsce pierwsze w powojennej Polsce częściowo wolne wybory. Z tej okazji w miniony piątek 7 czerwca 2019 w naszej szkole odbyła się uroczystość, której pomysłodawczynią oraz koordynatorem była pani Agnieszka Komsta-Fila.

W podróż po wydarzeniach prowadzących do pamiętnego 1989 roku zabrali nas uczniowie klasy 1b. Klimat tamtych czasów doskonale oddali w części artystycznej przygotowanej przy wsparciu uczniów z klas 1c oraz 1d.

W hali sportowej naszego liceum rozbrzmiały utwory „Arahja", „Kocham wolność" oraz „Hymn stojących w kolejce". Są to kultowe songi, stworzone w odpowiedzi na panujące wówczas nastroje wolnościowe, budzącą się w Polakach chęć przeciwstawienia się panującej władzy komunistycznej oraz odzyskania wolności politycznej i osobistej.

 

Podróż ta przebiegła pod hasłem: "Wolność – kocham i rozumiem". Aby jeszcze lepiej przybliżyć zgromadzonym obraz wstrząsającej Polską w tamtym czasie rzeczywistości, tłem spotkania stała się prezentacja zawierająca zdjęcia oraz nagrania wideo. Przedstawiały one m. in. sylwetki postaci, które odegrały w historii powojennej Polski ważną rolę, a także problemy z jakimi zmagali się jej obywatele.

Na zakończenie wysłuchaliśmy przeprowadzonych z profesorami II LO wywiadów, w których podzielili się oni z widzami uczuciami towarzyszącymi im w tamtym pamiętnym dniu podczas wrzucania do urn kart wyborczych oraz złożyli Polsce życzenia na kolejne lata.

Podsumowującym akcentem spotkania było przemówienie pani dyrektor Jolanty Kwaśniewskiej, która przypomniała nam - młodym ludziom, że i o wolność jesteśmy zmuszeni jako naród czasami zawalczyć.

Oliwia Urbańczyk
Klasa I b

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .