NAWIGATOR INFORMACJI PRIORYTETOWYCH

GŁOSUJEMY NA SIŁOWNIĘ ZEWNĘTRZNĄ PRZY NASZEJ SZKOLE!!!

Zapraszamy wszystkich do oddania głosu na zadanie nr 8 w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego 2020, czyli REALIZACJĘ SIŁOWNI ZEWNĘTRZNEJ przy II LO im Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy.

Głosowanie odbywa się w dniach od 1 do 14 października 2019 r. w formie elektronicznej w trybie zamkniętym, dostępnym po zalogowaniu się poprzez stronę: https://ankiety.olesnica.pl/badanie/start/n/olesnicki-budzet-obywatelski-2020.

.

WYJAZD DO CENTRUM HISTORII ZAJEZDNIA

centrum hist zajezdniaW dniu 11. czerwca 2019 klasa 1b z wychowawczynią oraz panią Agnieszką Jasuwienas odwiedziła Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Naszą podróż po powojennej historii Wrocławia rozpoczęliśmy od wspomnień miejsc i czasu, w którym urodzili się przedwojenni mieszkańcy Wrocławia.

II wojna światowa to ważna część wystawy: w ekspozycji udokumentowano lata okupacji oraz Polskie Państwo Podziemnie, którego wielu działaczy osiedliło się na Dolnym Śląsku po wojnie. Jej koniec oznaczał przymusowe przesiedlenia. Polacy przybywają na ziemie, które opuścili przedwojenni mieszkańcy – Niemcy. Breslau dostaje nazwę Wrocław. Nowi mieszkańcy organizują życie polskiego Wrocławia i powoli podnoszą miasto z ruin. Podobnie jak w całej Polsce, także we Wrocławiu instaluje się komunistyczna władza, której działania obejmują szeroki zakres działań – od akcji propagandowych, po represjonowanie społeczeństwa, by w pełni je sobie podporządkować.

Wystawa prezentuje na przykładzie WZE „Elwro" rozwój lokalnego przemysłu, gdzie rozwijano technologię i produkowano komputery „Odra". Część ekspozycji poświęcono też lokalnemu życiu kulturalnemu i sportowemu, wspomniano Zbigniewa Cybulskiego, Wytwórnię Filmów Fabularnych we Wrocławiu, słynne imprezy muzyczne jak Jazz nad Odrą.

Po około godzinnej wędrówce zeszliśmy do podziemi, gdzie rozpoczęła się opowieść o ostatniej dekadzie PRL. Tu dowiedzieliśmy się więcej na temat miejsca, które zwiedzamy – zajezdni autobusowej. 26.08.1980 rozpoczął się w niej wrocławski strajk solidarności z robotnikami strajkującymi w Gdańsku. Karnawał Solidarności brutalnie przerwało wprowadzenie stanu wojennego. Aresztowania opozycji, represje, działalność podziemna opozycji, kryzys gospodarczy – w takim klimacie upłynęły we Wrocławiu lata 80. I tak dotarliśmy do roku 1989, który przyniósł przełom - częściowo wolne wybory, a później całkowicie wolne wybory samorządowe. Te wydarzenia odmieniły oblicze Wrocławia.

Tutaj nasza podróż przez najnowszą historię Wrocławia dobiegła końca. Jej dalszy ciąg to czasy w których żyjemy, jak na przykład rok 2016 i Wrocław - Europejska Stolica Kultury.

Ta wędrówka przez najnowszą historię Wrocławia i jego mieszkańców była dla nas ciekawą formą zdobywania wiedzy i wszystkim pragniemy ją polecić.

Klasa IB