NAWIGATOR INFORMACJI PRIORYTETOWYCH

Przypominamy, że w najbliższy czwartek, 14 listopada o godz. 17:00 rozpoczną się wywiadówki śródokresowe oraz konsultacje dla rodziców uczniów klas I-III. Zapraszamy serdecznie.

.

NARODOWE CZYTANIE 2019

narodowe czytanie 2019II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego wraz z Filią Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej w Oleśnicy zorganizowało kolejną edycję Narodowego Czytania. Dodatkową atrakcją była przygotowana wystawa tematyczna poświęcona polskiej nowelistyce. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury i potrzebę dbałości o polszczyznę.

Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania Para Prezydencka zaprosiła do wspólnego czytania polskich nowel. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wśród nich znalazły się takie utwory jak: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej, Katarynka – Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Brunona Schulza, Orka – Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony... – Stefana Żeromskiego, Sachem – Henryka Sienkiewicza oraz Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego. camera

Mieliśmy okazję usłyszeć fragmenty nowel, które przeczytali dla nas: Sekretarz powiatu – Piotr Kwaśny, Burmistrz Oleśnicy – Jan Bronś, pani Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu – Małgorzata Iwańska, dyrektor Oleśnickiej Biblioteki Publicznej – Anna Zasada, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury – Magdalena Żerebecka, wicedyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury - Małgorzata Kozłowska, kierownik Filii Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej w Oleśnicy – Jadwiga Maszorek, szanowna Dyrekcja – p. Jolanta Kwaśniewska, przedstawiciele grona pedagogicznego – p. Marta i p. Adam Wójcikowie, a także przedstawicielka uczniów II Liceum – Wiktoria Serwin (kl.2a).

Uroczystość zorganizowały: p. Edyta Jezierska, p. Wanda Chirowska, p. Anna Połeć-Dziemieszonek, a poprowadzili ją Joanna Bułat (2a) i Kacper Mularczyk (kl.3a).

Zapraszamy do obejrzenia wystawy przygotowanej przez Filię Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej w Oleśnicy i na kolejne spotkania z literaturą.