NAWIGATOR INFORMACJI PRIORYTETOWYCH

Przypominamy, że w najbliższy czwartek, 14 listopada o godz. 17:00 rozpoczną się wywiadówki śródokresowe oraz konsultacje dla rodziców uczniów klas I-III. Zapraszamy serdecznie.

.

SYMULACJA WYBORÓW PARLAMENTARNYCH DO SEJMU RP

mlodzi glosujaWe wtorek 08. października 2019 uczniowie II LO mieli możliwość udziału w symulacji wyborów do sejmu RP. Głosowanie to odbyło się w ramach akcji Młodzi głosują, której pomysłodawcą i ogólnopolskim organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W II O wybory przeprowadziła grupa projektowa w składzie: Laura Kwoczała – kl. 2b, Klaudia Dobras – kl. 2b, Wiktoria Gierlitz – kl. 2b, Oliwia Komór - kl. 2b oraz Emilia Podgajna – kl. 2b, oraz Kacper Stryjek z kl. 3b. Młodzież dwójki głosowała na 6 i 7 lekcji w lokalu wyborczym zaaranżowanym w sali 33. Głos mógł oddać każdy uczeń po okazaniu legitymacji szkolnej lub innego dokumentu ze zdjęciem.
Komisja wyborcza podliczyła wyniki, które przedstawiają się następująco:

Frekwencja wyborcza - 70%
Osób uprawnionych do głosowania - 494
Kart wydanych do głosowania - 349
Głosów ważnych - 343
Głosów nieważnych - 6

Wyniki poszczególnych Komitetów Wyborczych:
Lewica - 35,8%
Koalicja Obywatelska - 25%
Konfederacja - 16%
Prawo i Sprawiedliwość - 14%,
Bezpartyjni i Samorządowcy - 4,9%
Polskie Stronnictwo Ludowe - 3,2 %

W poniedziałek poznaliśmy również wyniki ogólnopolskie, opublikowane na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej. W tych młodzieżowych wyborach wzięło udział ponad 900 szkół z całej Polski. W sumie w 760 szkołach (które udostępniły wyniki swoich wyborów) frekwencja wyniosła 60%.
Zwycięzcą wyborów zostało Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 25% głosów młodzieży, na kolejnych miejscach, zdobywając niewiele mniej głosów, uplasował się Sojusz Lewicy Demokratycznej - 23%, Koalicja Obywatelska - 22% oraz Konfederacja - 21%.

Nad organizacją wyborów w II LO czuwała p. Agnieszka Komsta-Fila.