ŚLADAMI RYCERZY - O ŚREDNIOWIECZNEJ KULTURZE RYCERSKIEJ W GRODZIE W BYCZYNIE

Byczyna2019W środę uczniowie klasy 1a pod opieką p. U.Dibelki i p. A.Połeć-Dziemieszonek pojechali do grodu w Byczynie na programową lekcję poświęconą średniowiecznej kulturze rycerskiej.

Odkrywanie tajemnic uroczego miejsca było niesamowitą przygodą. Uczniowie dowiedzieli się, że pomysł budowy tego pierwszego w Polsce całorocznego obiektu drewnianego o charakterze historycznym narodził się podczas pierwszego Jarmarku Średniowiecznego w Byczynie w 2003 roku. Wtedy to organizatorzy wydarzenia – władze Byczyny i Opolskie Bractwo Rycerskie – podjęli rozmowy na temat utworzenia w Gminie Byczyna produktu turystycznego związanego z ruchem rycerskim. Do współpracy w ramach tych działań zaproszono miasto Zlate Hory oraz odtwórców z Czech Sermirsky Spolek Jesenik.  camera

W grodzie klasa 1a poza lekcją uczyła się tkania, pisania gęsim piórem, odwiedziła zbrojownię, wysłuchała wykładu poświęconego sposobom walki i narzędziom, jakie wówczas wykorzystywano. Chętni uczniowie mogli również przymierzyć zbroję, wziąć do ręki miecz, tarczę i podjąć próbę walki. Oczywiście wszystko odbywało się pod czujnym okiem instruktorów i opiekunów.

Wyjazd do Grodu w Byczynie był również kolejną okazją do integracji zespołu klasowego, a służyły temu zawody rycerskie, strzelanie z łuku, wspólne ognisko. Tradycją klasy stało się już kończenie spotkań tańcem. I tak pełni pozytywnych wrażeń, tanecznym krokiem wróciliśmy do autobusu, który bezpiecznie zawiózł nas do Oleśnicy.

Bogactwo atrakcji i różnorodność form spędzenia czasu były możliwe dzięki pomocy i zaangażowaniu w życie klasy pani Violetty i pana Andrzeja Łopata, za co bardzo dziękujemy.