TYDZIEŃ FILMU NIEMIECKIEGO

lotte w bauhausieW dniach 22-28 listopada miała miejsce tegoroczna odsłona "Tygodnia Filmu Niemieckiego" we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty. Korzystając z okazji wybraliśmy się w miniony poniedziałek jako uczniowie klas drugich uczący się języka niemieckiego na film Gregora Schnitzera "Lotte am Bauhaus" ("Lotta w Bauhausie"). Reżyser podjął się przedstawienia realiów życia międzywojennych Niemiec.

Wszystko to zawarł w historii o młodej, utalentowanej plastycznie dziewczynie, która pragnie rozwijać swoje pasje, lecz na przeszkodzie stoi jej rodzina. Pewnego dnia podczas zamieszek ulicznych Lotte poznaje Paula - niewiele starszego studenta Bauhausu. Chłopak szybko dostrzega talent bohaterki i inspiruje ją do tego, by również wstąpiła w mury weimarskiej uczelni. Lotte zmuszona jest opuścić dom rodzinny i w całości poświęca się studiom. Wdrożona w życie szkoły, szybko przekonuje się o tym, że kobiety są tu traktowane gorzej niż mężczyźni. Jednak bohaterka postanawia przeciwstawić się ustalonym normom i zawalczyć o swoje marzenia.

Twórcy filmu w przestępny sposób przedstawiają historię Bauhausu, jego idee, mistrzów oraz najlepszych wychowanków, a także dążenie kobiet do zwiększenia swoich praw. Warto wspomnieć też, że założony w 1919 roku przez Waltera Gropiusa Bauhaus właśnie świętuje swoje stulecie. Byliśmy pod wrażeniem filmu i serdecznie polecamy każdemu zarówno sam film, jak i kino niemieckie oraz wydarzenie, w ramach którego odbył się nasz wyjazd.

Organizatorką wyjazdu była nasza nauczycielka j. niemieckiego pani Agnieszka Komsta-Fila.

Oliwia Urbańczyk kl. 2b