WROCŁAWSKA SZKOLNA KONFERENCJA KLIMATYCZNA

szkolna konf klimatyczna20206 marca w Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu odbyła się Szkolna Konferencja Klimatyczna organizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Wrocławia oraz wrocławski Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, którą swoim patronatem honorowym objął Prezydent Miasta - Jacek Sutryk.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice - Laura Kwoczała z klasy 2B oraz Natalia Kubacka z klasy 1gD. Wydarzenie rozpoczęło się od przemówień organizatorów oraz zaproszonych gości. Przewodnicząca Komisji Ekologicznej - Martyna Leśniak wraz ze swoim zastępcą, Iwo Sarą podkreślili rolę młodzieży w walce o dobro planety, którą następnie w swojej wypowiedzi docenił rektor uczelni - prof. dr hab. Andrzej Kaleta.

Następnie przeszliśmy do części wykładowej. Pierwszym z prelegentów był dr Marcin Popkiewicz - klimatolog, fizyk jądrowy oraz popularyzator nauki. Traktował o tytułowych "klimatycznych mitach i faktach", z którymi wszyscy spotykamy się na co dzień i które bywają niezwykle zgubne dla ogółu opinii publicznej, która swoje stanowisko opiera głównie na przekazie medialnym.

Po krótkiej przerwie śniadaniowej na swoją prelekcję zaprosiła nas prof. Bożena Ryszawska, która na co dzień wykłada na tejże uczelni. Wraz ze studentami UE stworzyła Green Team, który jest odpowiedzialny za zieloną transformację placówki. W swojej prezentacji zawarła "Zieloną transformację gospodarki - ekonomiczne aspekty walki o środowisko naturalne", gdzie bardzo szczegółowo opowiedziała nam o wpływie zmian klimatycznych na rynek.

Kolejnym aspektem części teoretycznej było wystąpienie Pawła Dejnaka z fundacji Viva! i Bartosza Witańskiego z Anonymous for the voiceless pod hasłem "A nuż widelec - klimat, czyli ratuj Ziemię dietą", gdzie został poruszony temat dość kontrowersyjny - wpływ przemysłu mięsnego na naszą planetę. Odpowiada on za prawie 60% globalnej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery... jednak roślinne alternatywy dla produktów pochodzenia zwierzęcego nie są czymś, do czego łatwo można się przekonać. Jednak wraz z postępującą katastrofą klimatyczną będzie to nieuniknione.

Punktem kulminacyjnym spotkania była debata pt. "Zmiany indywidualne a zmiany systemowe" z udziałem Anety Osuch, Arkadiusza Wierzby oraz publiczności, którą poprowadziła Hanna Schudy. Motyw dyskusji jest tematem-rzeką, który odgrywa istotną rolę w społeczeństwie, dlatego należy poruszać go coraz częściej i na wiele sposobów - tak, aby każdy miał możliwość zaproponowania własnych idei na wprowadzenie wyżej wspomnianych zmian.

Dziękujemy organizatorkom i organizatorom za możliwość udziału w tej wspaniałej konferencji i z niecierpliwością czekamy na kolejne inicjatywy!

Laura Kwoczała