II LO W SIECI SZKÓŁ-AMBASADORÓW PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

szkola ambasadorZ nowym rokiem szkolnym II LO dołączyło do sieci Szkół - Ambasadorów Parlamentu Europejskiego (EPAS). W dniach 02.- 03.10.2020 nauczyciele – tzw. starsi ambasadorzy PE - Agnieszka Komsta-Fila i Tomasz Stępień wzięli udział w szkoleniu online inaugurującym działania w bieżącym roku szkolnym.

Szkolenie pozwoliło zapoznać się ze szczegółami funkcjonowania programu, w tym obowiązkowymi działaniami w szkołach. Najważniejszym z nich jest założenie w szkole punktu informacji europejskiej, zrealizowanie lekcji europejskich (we własnej lub innej szkole) oraz organizacja Dnia Europy.

Ważnym punktem pierwszego dnia szkolenia było spotkanie z byłym premierem, a obecnie europosłem p. Włodzimierzem Cimoszewiczem.

Premier Cimoszewicz mówił o aktualnych działaniach PE, np. o działalności "Konferencji o Przyszłości Europy". Jest to komisja, na której debatowane są najważniejsze wyzwania współczesności jak np. sztuczna inteligencja. Pan europoseł zasiada także w innej komisji o nazwie „INGE", która zajmuje się nowymi narzędziami ingerowania w życie społeczeństw i ich wpływem na struktury wewnętrzne państw i organizacji międzynarodowych. Premier Cimoszewicz odpowiedział także na pytania uczestników. Dotyczyły one m. in. warunków utrzymania prawidłowej współpracy państw europejskich. Pytano o nastroje w PE w związku z pandemią koronawirusa oraz o aktywności dla młodzieży, które mogłyby poprawić poczucie jej sprawczości w UE. Na koniec p. Włodzimierz Cimoszewicz zaapelował do młodzieży o aktywność i i zaangażowanie w życie społeczne w Europie.

W sobotę, w drugim dniu szkolenia, uczestnicy spotkali się z p. Januszem Schwertnerem, dziennikarzem Onetu oraz autorem książki „Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci". To bardzo ciekawe spotkanie dotyczyło psychicznych problemów dzieci i młodzieży i trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się polska psychiatria.

Bardzo napięty program szkolenia uzupełniły warsztaty "Jak pracować metodą projektu z uczniami w czasie pandemii?" oraz "Jak dbać o swój dobrostan psychiczny w czasie pandemii?".

Starsi Ambasadorzy PE, po tak intensywnych szkoleniach, z entuzjazmem przystępują teraz do rekrutacji zespołu Młodszych Ambasadorów PE.

Jeśli więc lubisz działać, chcesz zrobić coś dla przyszłości Polski i Europy, jesteś w nowych mediach, a może czujesz się w nich jak ryba w wodzie i chętnie zrobisz coś extra - przyłącz się do Szkolnego Koła Ambasadorów PE! Zostań Ambasadorem/ Ambasadorką PE!

Agnieszka Komsta-Fila
Tomasz Stepień