"JAK DZIAŁA PARLAMENT EUROPEJSKI I CO MY Z TEGO MAMY?" - WARSZTATY GRUPY EPAS

parlament europejskiW poniedziałek 09.11.2020 uczniowie II LO - członkinie i członkowie szkolnej grupy EPAS wzięli udział w spotkaniu online zorganizowanym przez Biuro Przedstawicielstwa PE w Warszawie.

Warsztat "Jak działa Parlament Europejski i co my z tego mamy" poprowadził pan Piotr Wolski, pracownik Działu Wizyt i Seminariów Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Prowadzący w ciekawy i merytoryczny sposób zaprezentował idee i wartości stanowiące podwaliny UE oraz szczególną rolę Parlamentu Europejskiego.

Omówione zostały zasady wyboru posłów do PE, tryb pracy i kompetencje tego organu. Analizowalismy także proces podejmowania decyzji w PE. Zwrócona została uwaga na możliwość wpływania na pracę europarlamentarzystów i wnoszenia inicjatyw obywatelskich do PE.

Młodzież chętnie pytała m.in. o zasady zatrudniania w instytucjach unijnych, wpływ UE na ostatnią uchwałę TK w sprawie aborcji w Polsce oraz o kary finansowe, które UE nakłada na kraje europejskie w związku z emisją CO2. Uczestnicy spotkania zostali poproszeni o wypełnienie dwóch krótkich ankiet oraz obejrzeli dwa krótkie materiały filmowe.

Spotkanie, mimo, że trwało tylko 1,5 godziny, było ciekawą i ważną lekcją.

fot. https://images.app.goo.gl/ZYHS64acHra1vG