16 LISTOPADA MIĘDZYNARODOWYM DNIEM TOLERANCJI

tolerancja2020 2cCzym jest TOLERANCJA ? Pierwsze co przychodzi mi na myśl gdy słyszę to słowo, to... (tu każdy może dokończyć to zdanie) Tolerancję opisuje zasada, zgodnie z którą: "Co jest dobre dla mnie, nie musi być dobre dla Ciebie, co jest dobre dla Ciebie, nie musi być dobre dla mnie." Odnosi się ona do empatii, otwartości, wrażliwości na drugiego człowieka, chęci poznania jego poglądów, a także uznania, że nasze poglądy mogą być błędne. Chęć poznania drugiego człowieka, może nam pokazać świat z zupełnie innej perspektywy, której dotąd nie zauważaliśmy. Może wnieść do naszego życia całkiem nowe spojrzenie na ten sam temat. Dzięki tym różnicom, świat może się rozwijać.

Bez tolerancji nie jest możliwa rozmowa. Dochodzi wówczas do konfliktów, manifestacji, a na arenie międzynarodowej nawet do wojen. Czy w tolerancji są granice? Oczywiście, że tak! Jednak aby to dostrzec, trzeba na całą sytuację spojrzeć do góry nogami. Zadajmy sobie kilka istotnych pytań: Czy możemy dopuścić do tego, żeby panowała kompletna samowola? Czy tolerancja oznacza, że jeśli jakiś budynek nam się nie podoba to możemy go spalić? Odpowiedzieć brzmi: nie, prawda? Granice tolerancji wyznacza kilka czynników takich jak: prawo, kultura, tradycja czy normy społeczne. Gdy się zaczyna łamać wyznaczone bariery przez te czynniki, zaczynają się wykroczenia, a później przestępstwa.

Razem z klasą 2c, postanowiliśmy uczcić Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który obchodzony jest 16 listopada. Przygotowaliśmy kolaż, na którym uczniowie z naszej klasy zamieścili słowa, kojarzące im się z tolerancją. Mamy nadzieję, że szanowanie różnic, zrozumienie, akceptacja, bezpieczeństwo, wolność myśli/słowa/poglądów/stylu nie są Wam obce...
Pozdrawiamy.

Natalia Kowalska (kl. 2c)