II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia

Lekcja europejska2 marca klasy: 2b, 3a, 3b i 3e miały okazję wziąć udział w nadzwyczajnej lekcji przedsiębiorczości. Trwające 45 minut zajęcia dały nam odpowiedź nam na pytanie: ,, Jak fundusze europejskie pomagają stać się młodym przedsiębiorcą?” Dwie panie prelegentki przybliżyły nam Program Operacyjny "Kapitał Ludzki", a dokładnie Działanie 6.2 czyli ,,Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”. Celem Działania jest promocja oraz wspieranie inicjatyw i rozwiązań, zmierzających do tworzenia nowych miejsc pracy oraz budowy postaw kreatywnych, służących rozwojowi przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Jest to więc szansa dla nas, młodych ludzi, na rozwój i przełamanie barier finansowych stojących często na drodze do samorealizacji.

 

Poprzez wyświetlaną prezentację multimedialną, wykład pań z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz otrzymane ulotki i przewodnik dowiedzieliśmy się o możliwości uzyskania dofinansowania do założenia swojej pierwszej firmy. Ponadto uzyskaliśmy informacje o rozmaitych kursach i szkoleniach. Wszystko aktywności realizowane są ze środków unijnych.

Aby uzmysłowić nam, iż założenie własnej działalności gospodarczej wydaje się tylko pozornie łatwe, klasę podzielono na grupy. Każda z nich musiała stworzyć swój własny biznes plan. Grupy wykazały się pomysłowością i umiejętnością pracy w zespole, ale przede wszystkim stworzyły różnorodne firmy, takie jak: Zakład Pogrzebowy, Drogeria, Salon Kosmetyczny itd. Okazało się, że projekt Kapitał Ludzki jest jedynie formą wsparcia, natomiast to od nas, młodych ludzi, oraz od naszych umiejętności i chęci zależy rozwój polskiego rynku. Jak głosi hasło projektu, "Człowiek to największa inwestycja".

Monika Hajntze, IIB


Galeria zdjęć: camera


 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .