Warendorf 2012

wymianaW dniach 17-24 czerwca dwanaścioro uczniów i dwóch opiekunów z naszej szkoły wyjechało na tydzień do Niemiec w ramach wymiany międzynarodowej. Jak zwykle celem podróży był Warendorf – miasto partnerskie Oleśnicy, położone 30 kilometrów od Münster w Nadrenii Północnej-Westfalii (szczegółowa relacja)

Uczestnicy wymiany posługiwali się w tym tygodniu zarówno językiem niemieckim, jak i angielskim. Brali udział w realizowaniu ustalonego wcześniej programu, który miał na celu poznanie kultury, zwyczajów i historii Niemiec. Uczniowie uczęszczali do szkoły na zajęcia lekcyjne wraz ze swoimi partnerami, zwiedzali Warendorf i Münster oraz uczestniczyli w imprezach integracyjnych organizowanych przez uczniów ze strony niemieckiej. W czasie trwania pobytu udali się również na dwudniową wycieczkę do Wewelsburga, znanego jako ośrodek nazistowskiego mistycyzmu w Trzeciej Rzeszy oraz do parku linowego w Paderborn a następnie zwiedzili największe w Europie muzeum komputerów Heinz Nixdorf Museum. |camera

Wymiany między krajami mają kilka celów, jednak spośród nich można wyłonić dwa najważniejsze. Pierwszym jest oczywiście polepszenie znajomości danego języka i przełamanie bariery językowej. Takie programy jak ten pomagają w pozbyciu się strachu przed rozmową z obcokrajowcem. Drugim natomiast jest integracja międzyludzka: uczestnicy takich wymian utrzymują ze sobą bowiem kontakt nawet po zakończeniu wymiany. Zdarza się nawet tak, że uczniowie spotykają się ze sobą również poza projektem, co naprawdę cieszy.

Druga część po stronie polskiej już we wrześniu. Czekamy zatem na dalszy rozwój wydarzeń.

Hanka Kwaśniewska