Wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa w Myśliborzu

2012-10-08_12.15.14Jak co roku, nasza szkoła zorganizowała wyjazd uczniów do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu. Tym razem udała się tam klasa II c wraz z wychowawczynią panią Moniką Wojszczyk oraz panią wicedyrektor Dorotą Janik.

Około ósmej rano przepełnieni radością i chęcią głębszego poznania omawianych już przez nas tematów wyruszyliśmy z Oleśnicy. Na miejscu byliśmy przed dziesiątą. Zajęcia zaczynały się dopiero piętnaście po, więc mieliśmy czas na zapoznanie się z wnętrzem budynku, ale także i placem wokół niego. Naszą uwagę szczególnie przykuły spacerujące po ogrodzie bociany, które jak się później okazało, nie potrafiły latać. Były też dwa przepiękne koty, których urokowi nie mogliśmy się oprzeć. Wreszcie nadszedł upragniony czas, warsztaty rozpoczęte! Podzieleni na dwie grupy udaliśmy się do sal laboratoryjnych, aby tam zająć się wybranymi przez nas tematami. | camera

Pierwsza z grup badała czystość wód znajdujących się w przygotowanych wcześniej kolbach, określała ich właściwości i zawartość związków chemicznych. Druga poznawała sposoby uzyskiwania barwników asymilacyjnych, czyli związków nadających barwę określonym komórkom, organizmom. Wykonując ciekawe czynności nauczyliśmy się rozdzielać barwniki aż dwiema metodami! Po krótkiej przerwie zamieniliśmy się miejscami, aby dowiedzieć się tego, czym zajmowali się nasi koledzy. Około godziny 13.30 zakończyliśmy lekcje w laboratoriach i przenieśliśmy się do tamtejszego muzeum. Oglądaliśmy spreparowane zwierzęta leśne, poznawaliśmy ich morfologiczną budowę i tryb życia. Na koniec każda z dwuosobowych grup miała za zadanie ułożyć krótki wierszyk o przedstawianym przez nas żywym organizmie. To dopiero była zabawa! Po całym dniu intensywnej pracy udaliśmy się na pobliską polanę, aby przy ognisku wymienić się wnioskami. Co prawda nie zostaliśmy tam długo(ze względu na warunki atmosferyczne), ale śmiało możemy powiedzieć, że był to udany wyjazd i już planujemy następny!

Joanna Skuza kl.II c