Jaunay Clan/ Francja

Francja W roku szkolnym 2006 / 2007 nawiązaliśmy współpracę oraz zorganizowaliśmy wymianę z frnacuskim Lycee Pilote z Januay-Clan. | camera

Na początku 2007 roku Pani profesor Beata Latusek, nauczycielka języka francuskiego, po raz pierwszy nawiązała kontakt z miastem partnerskim we Francji, Januay Clan. To nieduże miasteczko leży na zachodzie Francji, koło Poitiers. Dostaliśmy zaproszenie od dyrekcji szkoły, Liceum Pilote Innovant International (LP2I) do wzięcia udziału w wymianie, która miała odbyć się wiosną. Wszyscy bardzo się ucieszyli, gdyż był to pierwszy nasz wyjazd do Francji. Zaczęliśmy pilnie się przygotowywać, gdyż wiedzieliśmy, że będziemy musieli przedstawić nasz kraj, nasze tradycje i zwyczaje. Szkoła LP2I organizowała swoje 20-te urodziny, i jak się okazało, nie byliśmy jedynymi zaproszonymi. Przyjechali również uczniowie z 10 państw, między innymi Niemiec, Czech, Anglii, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Rosji i innych.

Po przyjeździe na miejsce, całkowicie zaskoczył nas kształt szkoły. Budynek został zbudowany w formie delty. Patrząc z góry, przypominał również instrument muzyczny ze strunami (gitara, mandolina?). Już na samym początku dostaliśmy program zajęć na cały tygodniowy pobyt. Chodziliśmy na zajęcia z naszymi francuskimi opiekunami, zorganizowano także zajęcia z uczniami ze wszystkich zaproszonych państw, na których opowiadaliśmy o naszych szkołach, krajach, o zwyczajach, języku, tradycyjnych potrawach. Poznaliśmy wielu ciekawych ludzi i nawiązaliśmy przyjaźnie nie tylko z Francuzami.

Trzeciego dnia naszego pobytu zwiedzaliśmy tematyczny park rozrywki Futuroscope. W parku organizowane są projekcje filmów dwu-, trzy- i czterowymiarowych. Oglądaliśmy filmy na ekranach o powierzchni 600 metrów kwadratowych. Efekty niesamowite…W kolejnym dniu została zorganizowana wycieczka do Poitiers. Zwiedzaliśmy m. in. Kościół Notre-Dame la Grande, zbudowany w stylu romańskim, gdzie nasi opiekunowie opowiadali nam historię kościoła jak i miasta.

Przedostatniego dnia wyruszyliśmy autokarami do La Rochelle, pięknego miasta, które leży nad Oceanem Atlantyckim. Zwiedzaliśmy m.in. jedno z największych akwariów w Europie, spacerowaliśmy po plaży i zbieraliśmy śliczne muszle, których niestety nie znajdziemy nad polskim morzem. Mieszkając u francuskich rodzin, mieliśmy okazję poznać ich zwyczaje, a przede wszystkim kuchnie francuską, w której śniadania są lekkie, do obiadu pije się zwyczajowo wino, a potrawy są wykwintne i wyszukane. I oczywiście na stole nie mogło zabraknąć serów. Zostaliśmy bardzo miło i serdecznie przyjęci przez Francuzów. Jedynym naszym problemem było komunikowanie się, bo jak się okazało, do perfekcji znajomości języka wiele nam jeszcze brakowało. Na szczęście mogliśmy sobie pomagać angielskim, który większość uczniów znało.

Wszyscy byli zachwyceni pobytem we Francji. Wymiana zrobiła na nas ogromne wrażenie. Po tygodniowym pobycie przyszedł czas na powrót do kraju. A latem to my gościliśmy uczniów z LP2I i spędzając z nimi miło czas w Polsce.