1 A zwiedza Oleśnicę, grudzień 2012

DSC02109Dnia 30.11.2012 zaraz po lekcjach roku klasa I A wybrała się na wycieczkę regionalną po Oleśnicy, by poznać bliżej historię miasta i jego zabytki. Nasze zwiedzanie rozpoczęło się zbiórką pod pomnikiem "Nike", gdzie spotkał się z nami pan Walerian Pietrzak - radny i członek zarządu Powiatu Oleśnickiego. Nasz przewodnik opowiedział nam o tym, jak powstał Rynek w Oleśnicy oraz jak wyglądały początki miasta.
Następnie udaliśmy się razem do Bramy Wrocławskiej, gdzie czekała na nas pani Kornelia Choroszy. Brama ta służyła niegdyś do obrony miasta przed atakami najeźdźców. Dziś jest jedyną spośród czterech wcześniej istniejących. Oprócz zwiedzania bramy mieliśmy też okazję obejrzeć wystawę archeologiczną poświęconą historii miasta. | camera

Po zwiedzeniu bramy przeszliśmy do zamku, dawnej siedziby książąt Oleśnickich. Po zamku oprowadzał nas pan Andrzej Drapiewski, radny Gminy Twardogóra. Pan Drapiewski opowiedział nam historię zamku i pokazał kilka sal zamkowych, co pozwoliło nam na chwilę przenieść się w dawne dzieje. Jedną z najokazalszych jest sala rycerska z charakterystycznymi dla tamtych czasów zdobieniami i wyposażeniem. Na zamku mogliśmy też zobaczyć oryginalną figurę "Nike", której kopia znajduje się przed budynkiem Ratusza. Każdy z nas dostał na pamiątkę zwiedzania pocztówkę z widokiem starej Oleśnicy, zaś biblioteka szkolna otrzymała album zdjęć z miejscami Powiatu Oleśnickiego. Wstęp do zamku sfinansował całej naszej grupie pan Andrzej Drapiewski. Za ten miły gest serdecznie mu dziękujemy.
Myślę, że krótki spacer po Oleśnicy uzupełnił naszą wiedzę o stolicy naszego powiatu oraz bardziej zintegrował naszą klasę.

Klaudia Kopeć