II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Bookcrossing, czyli uwalniamy książki w naszej szkole

bookcrossingW jednym z wydań popularnego dziennika, na drugiej stronie, krzyczy tytuł „Nie czytasz – zbiedniejesz" (powyżej równie wymowny nadtytuł: „Świat czyta coraz więcej, Polacy coraz mniej"). Z dalszej lektury tekstu dowiadujemy się, że "zaledwie 44% Polaków ma kontakt z jakąkolwiek książką." A przecież, jak pisze dalej autorka, „książka otwiera umysł, uczy mierzenia się z życiowymi problemami, a ci, którzy czytają, mają szansę na dobrą pracę, wyższe zarobki i – w konsekwencji – lepsze życie", czego dowodzą badania prof. Hirscha, założyciela Core Knowledge Foundation, który wykazała, że „istnieje zależność między bogactwem słownictwa budowanym poprzez czytanie a wysokością zarobków" (sic!)

Ponieważ nam, nauczycielom i pedagogom II LO leży na sercu nie tylko chęć skutecznego przekazywania wiedzy, lecz również wszelkie, także materialne dobro naszych uczniów i absolwentów, chcemy w naszej szkole wcielić w życie ideę bookcrossingu.

Bookcrossing to zostawianie przeczytanych książek w miejscach publicznych, tak, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Nasza szkoła od niedawna posiada „oficjalną półkę" zarejestrowaną w portalu bookcrossing.pl. Oznacza to, że tytuły książek, zostawionych w szkole, zostają podane do publicznej wiadomości. Można sprawdzić, jakie książki zostały oddane nieodpłatnie do Waszej dyspozycji. Oddane, by je przeczytać i przekazać kolejnej osobie. Co więcej, portal umożliwia śledzenie historii książki. Kto, kiedy i gdzie ją uwolnił, kto czytał i gdzie książka obecnie się znajduje. Możliwe jest także wpisywanie swoich komentarzy i uwag.

Chwilowo „półka" z uwolnionymi książkami znajduje się w sali 54. Docelowo półka będzie zlokalizowana na parterze naszej szkoły. W momencie powstania docelowej półki, zamieścimy stosowną informację.

Ponadto zwracamy się do Was, drodzy uczniowie, z prośbą o oddawanie przeczytanych już książek, które być może zalegają gdzieś na Waszych półkach w domu i łapią kurz. Książki zostaną skatalogowane, oklejone specjalnymi sygnaturami z unikalnym numerem, który pozwoli później na śledzenie ich „drugiego życia". Książki można zostawiać w bibliotece u p. Wandy Chirowskiej. W zakładce LOII_bookcrossing dostępna będzie lista wszystkich aktualnie dostępnych książek. 

 

Zapraszamy do bogacenia się duchowego i... materialnego
Pomysłodawcy akcji
Wanda Chirowska
Maciej Swędzioł

takiej etykiety szukajcie w każdej uwolnionej książce:

bookcrossing naklejka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .