II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia | zbiórka zniczy w roku 2013

zniczePodsumowanie - już piąty raz w naszej szkole została zorganizowana wspólnie z TVP Wrocław akcja zbierania zniczy celem zapalenia ich na polskich cmentarzach, wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie i na Łyczakowie we Lwowie. Zebrane przez nas znicze zostały dostarczone do siedziby Telewizji Wrocław.

Chciałabym serdecznie podziękować tym wychowawcom, pracownikom niepedagogicznym i wszystkim uczniom, którzy pomogli mi w zebraniu zniczy, które zostaną przewiezione przez delegację ekipy Studia Wschód TVP na groby naszych pradziadów i bohaterów narodowych na Kresy.

Dla nas jest to wielka lekcja patriotyzmu, okazja poznania historii swoich rodzin, a przede wszystkim historii naszego narodu. Dziękuję jeszcze raz za podarowanie tej symbolicznej lampki pokoju, jedna z nich, może ta Twoja, zapłonie na jednym z 50 polskich cmentarzy gdzieś daleko, za naszą wschodnią granicą....

 

Zbliża się listopad, miesiąc pamięci o zmarłych. Wielu mieszkańców naszego regionu mogiły swoich bliskich i przyjaciół pozostawiło na Kresach. Dolnośląscy uczniowie od czterech lat porządkują kresowe nekropolie, a w październiku zbierają znicze, aby w ten sposób zainaugurować kolejną edycję akcji prowadzonej we współpracy z TVP Wrocław - MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.

Podobnie jak w roku ubiegłym zwracam się do Was z prośbą o podarowanie symbolicznej lampki, która zapłonie na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie i Łyczakowie we Lwowie, jak również na wszystkich 50 polskich cmentarzach na Ukrainie.

Wraz z TVP Wrocław chciałabym, abyśmy także w tym roku, jako szkoła, włączyli się w tę akcję, przekazując znicze do dnia 25 października ( zbiórka w klasie 63). Pozwoli to na zapalenie ognia pamięci na grobach naszych pradziadów i wielu bohaterów narodowych na wschodzie.

PROSZĘ WSZYSTKICH UCZNIÓW O WŁĄCZENIE SIĘ DO AKCJI I PRZYNIESIENIE DO SZKOŁY SYMBOLICZNEJ LAMPKI.

TO NIE JEST DUŻO, A JEDNAK MOŻE TYLE ZMIENIĆ...

koordynator akcji:
Eleonora Marmajewska-Basińska

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .