Wrażenia po obejrzeniu sztuki teatralnej "Król Edyp"

krol-edyp-plakatWszystko ma swój kres i czas." - „Król Edyp" Sofokles | Dnia 6 lutego 2014 roku uczniowie klas pierwszych mieli okazję zobaczyć sztukę teatralną pt.„Król Edyp", wystawioną na deskach oleśnickiego MOKiS-u. Na scenie wystąpiło pięciu aktorów wcielających się w bohaterów tragedii Sofoklesa. Zaskakującym elementem spektaklu był telebim, na którym wyświetlano wprowadzenie do sztuki w postaci fragmentów programów telewizyjnych o różnej tematyce.

Co wspólnego mają wydarzenia sportowe, taniec Zorba, kreskówka oraz zamieszki w Grecji ze starożytnym Edypem? Każda z ukazanych scen miała przenośne znaczenie, nawiązujące do tragedii tebańskiej. Mecz piłkarski ateńskiej drużyny oraz bunt greckich mieszkańców odpowiadały tragicznym wydarzeniom na tych ziemiach. Fragment kreskówki „Smerfy", w którym bohaterzy przygotowywali ciasto, jednak brakowało im cukru i mąki symbolizował problemy gospodarcze mieszkańców Teb, a także poszukiwany element zagadki zabójstwa Lajosa. Maraton obrazował wyścig ludzi, którzy chcieli rozwiązać zagadkę Sfinksa. Grecki taniec Zorba zwracał uwagę na narastające napięcie panujące w historii Edypa. Sytuacje te przeplatał teleturniej, którego uczestnicy odpowiadali na pytania związane m.in. z bohaterami tragedii, co miało na celu przybliżenie widzom ich sylwetek.

Tragiczna postać Króla Edypa zaciekawiła odbiorców. Wystawienie tak popularnej historii, zainteresowanie nią oraz zmuszenie widza do refleksji jest bardzo trudne. W mojej opinii aktorzy zrobili to w bardzo dobrym stylu. Ich charakteryzacja odzwierciedlała wygląd, a także pozycję społeczną bohaterów dramatu. Najlepszym tego przykładem jest fakt, że służąca pary królewskiej miała na sobie szarą, prostą sukienkę, zaś Jokasta wyróżniała się długą czerwoną suknią, co symbolizowało jej władzę królewską. Jedynym mankamentem jej stroju był brak złotych spinek, którymi Edyp się okaleczył. W mojej ocenie, najlepiej odegrała swoją rolę kobieta, która wcieliła się w postać pasterza z Koryntu. Jej ubiór, sposób poruszania się, jak i mówienia były doskonale dopracowane i wyćwiczone. Według mnie była ona najbardziej wiarygodną aktorką w wystawionej sztuce.

Magdalena Duda, kl.1a