Londyn, czerwiec 2014

DSCF6461W dniach 6-10 czerwca 2014 roku grupa licząca 44 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Jana Twardowskiego oraz kilkoro uczniów z zaprzyjaźnionych szkół oleśnickich, uczestniczyła w wyjeździe do stolicy Anglii - Londynu. Opiekunkami były: p. Wanda Chirowska, p. Dorota Skowrońska, p. Marta Wójcik oraz p. Eleonora Marmajewska-Basińska. Naszym przewodnikiem po Londynie był pan Stanisław Francuz.

Droga była długa, 22 godziny w autobusie to bardzo dużo czasu, ale nie nudziliśmy się. Jechaliśmy przez Niemcy, Holandię, Belgię i Francję, stamtąd tunelem pod kanałem La Manche, by w końcu dostać się do Anglii. Po przyjeździe przebraliśmy się w wygodne ubrania, wzięliśmy nasze aparaty i metrem pojechaliśmy do centrum Londynu. Tak zaczynał się każdy z 3 dni spędzonych w Londynie.

„Jeśli człowieka nuży Londyn to znaczy, iż nuży go samo życie, bo w Londynie jest wszystko to, co ma ono do zaofiarowania każdemu człowiekowi"  pisał Samuel Johnson.

Londyn to pełne uroku zakątki położone po obu brzegach Tamizy. Jeżeli nie udało Ci się w tym roku dołączyć do uczestników tej wycieczki, może w przyszłym roku będziesz wśród tych, którzy kochają podróże i przygody ... Teraz wybierz się z nami do dalekiego Londynu...

Miejsca które zwiedziliśmy zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Piękna Galeria Narodowa - jedna z największych galerii sztuki na świecie założona na początku XIX wieku. Muzeum Brytyjskie, gdzie znajdują się skarby z całego świata, również przywiezione przez podróżników i odkrywców w XVIII i XIX w. Bogate zbiory Muzeum Brytyjskiego przedstawiają dwa miliony lat historii świata oraz cywilizacji. Znajdują się w nim 94 sale muzealne o łącznej długości 4 kilometrów. szkoda tylko, że nie udało się nam obejrzeć wystawy Wikingów. Jednak pozostałe sale miały też bardzo dużo do zaoferowania.

Opactwo Westminster - świątynia, w której odbywały się koronacje, mieszcząca groby brytyjskich monarchów i bohaterów. Znakomity przykład architektury średniowiecznego Londynu. Miejsce koronacji Elżbiety II w 1953 roku, uroczystość po raz pierwszy była transmitowana przez TV.

Pełen uroku spacer wzdłuż Tamizy, przejście po słynnym Tower Bridge, który stanowi przykład sztuki inżynierskiej z czasów wiktoriańskich – symbol Londynu. W swych najlepszych czasach most był otwierany pięć razy dziennie. Zwieńczone pinaklami wieże oraz pomost kryją mechanizm służący do podnoszenia ruchomych przęseł, które unoszone są, aby umożliwić przepłynięcie dużym statkom. Po 1976 roku silnik parowy, który napędzał mechanizmy podnoszące przęsła został zelektryfikowany.

W naszym programie mieliśmy także Katedrę Świętego Pawła czy przejażdżkę na znanym wszystkim London Eye. Miło wspominamy także odpoczynek na skwerze nad Tamizą, co jest częstą formą spędzania wolnego czasu przez Londyńczyków, szczególnie podczas przerwy w pracy lub w szkole. Warto wspomnieć także Pałac Buckingham – rezydencję brytyjskich monarchów, który pełni obecnie funkcję urzędową i mieszkalną. Dla każdego z nas zwiedzanie słynnego Muzeum Historii Naturalnej sprawiło wielką niespodziankę, zobaczyliśmy ekspozycje które wszechstronnie ilustrują życie na Ziemi oraz budowę samej kuli ziemskiej. Połączenie najnowszej technologii z tradycją pozwoliło na pokazanie kwestii, takich jak ekologia naszej planety, ewolucja życia na Ziemi na przestrzeni milionów lat, pochodzenie różnych gatunków oraz ewolucja człowieka.

Oczywiście nie odbyło się bez wizyty w Chinatown i spróbowania ich regionalnej kuchni. Podziwialiśmy tutaj ozdobną chińską bramę obejmującą Gerrard Street, gdzie w końcu stycznia odbywa się niezwykle żywy, barwny festiwal uliczny z okazji Chińskiego Nowego Roku.

Po wyczerpującym zwiedzaniu (dziennie pokonywaliśmy trasę równą 12 km!) przyszedł czas na oczekiwane, głównie przez dziewczyny, zakupy. Ogarnął nas szał wyprzedaży :) Primark był nasz.

Takie wyjazdy są niezapomnianym przeżyciem i okazją do dobrej zabawy a przy tym poznania wielu ciekawych miejsc. Mam nadzieję, że w następnym roku wybierzemy się z wizytą do innego, równie ciekawego miasta .

Uczennica klasy 2b, Adrianna Huk wraz z wychowawcą E. Marmajewska-Basińską oraz I. Hanzel i M. Janiszyn z kl. 1d