NAWIGATOR INFORMACJI PRIORYTETOWYCH

Przypominamy, że w najbliższy piątek, 6 grudnia mija termin złożenia Indeksów Stypendysty za miesiąc listopad. Indeksy można zostawić w sekretariacie szkoły, u p. Marty Wójcik lub w sali 54.

.

Narodowe czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza

czytanie Trylogii 1W naszej szkole 05.09.2014 r. uczestniczyliśmy w akcji narodowego czytania „Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Dzieło polskiego noblisty utrwala obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W tym szczególnym dniu swoją obecnością zaszczycili nas: pana Starosta Oleśnicki – Zbigniew Potyrała, pan wicestarosta - Sławomir Pytel, pani naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu – Małgorzata Iwańska, pan dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Marek Czarnecki, pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oleśnicy – Anna Zasada, pani kierownik Filii Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej w Oleśnicy – Jadwiga Maszorek.

Zaproszeni goście przygotowali dla nas ciekawe, pełne grozy, a czasem humorystyczne fragmenty z powieści H. Sienkiewicza. Duże zaskoczenie i radość sprawili nam również: pani dyrektor Jolanta Kwaśniewska, pani wicedyrektor Dorota Janik i pan Adam Wójcik, którzy dali nam się poznać z zupełnie innej strony. Nie zawiedli także nasi uczniowie – Dorian Dawidziak (kl.3d) w roli Księdza Kordeckiego, Karolina Boś (2a) jako niepokorna Baśka i wzruszający odbiorców Maciej Pietras (3e). camera

Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że tego dnia szkolne centrum multimedialne zmieniło się nie do poznania. Przepiękny wystrój i bogactwo rekwizytów przeniosły publiczność w barwny klimat Sienkiewiczowskich powieści.

Prezydent Komorowski uzasadniając swój wybór literatury, powiedział że: „Trylogia" zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc" w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze."