O FERTA EDUKACYJNA II LO W OLEŚNICY na rok szkolny 2020/2021 Logo2

uczymy skutecznie

ulotka 2020 str 1a
 Słowo dyrektora II LO  Filmik promocyjny    Ulotka informacyjna

Więcej szczegółowych informacji na temat oferty znajduje się w zakładce Dla kandydata   oraz w  ›multimedialnym pakiecie informacyjnym  pdf. |  WAŻNE  Informacje MEN dotyczące terminów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz wytyczne dotyczące egzaminu maturalnego  pdf.

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice i Opiekunowie,
kwiecień to czas naszych spotkań z Wami, w trakcie których przedstawiamy ofertę edukacyjną II Liceum Ogólnokształcącego na nadchodzący rok szkolny. W tym roku, w obliczu dramatycznych okoliczności, z jakimi mierzy się obecnie cały świat, nie będziemy mieć możliwości spotkania się na żywo. Nie oznacza to jednak, że w trudnym momencie dokonywania wyboru dalszej drogi kształcenia chcemy zostawić Was samych. Wręcz przeciwnie! Będąc szkołą nowoczesną, pragniemy wykorzystać możliwości, jakie daje dziś technika i przekazać garść informacji, które, mamy nadzieję, ułatwią Wam podjęcie dobrej decyzji.... więcej

Warsztaty w instytucie politologii wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego

politologia117.12.2014 grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Małgorzaty Wojtczak udała się na wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Tam, w instytucie politologii, odbyły się warsztaty w ramach nawiązanej współpracy między II LO a wyższą uczelnią. Tematem zajęć była transformacja ustrojowa Polski w 1989.

Na początek wysłuchaliśmy ciekawego, popartego przekładami z życia osobistego, wykładu dr Małgorzaty Alberskiej. Wprowadził nas on w przyczyny i znamiona wielopłaszczyznowego kryzysu końca lat 80–tych, który ostatecznie doprowadził do zmiany systemu ustrojowego czyli upadku PRL–u. Następnie mogliśmy obejrzeć wystawę odwołującą się do tej tematyki –„ Od RPL–u do III Rzeczpospolitej".

Wystawa okazała się bardzo interesująca ponieważ w dużym stopniu odwoływała się do działań, zarówno opozycji jaki i władz w regionie dolnośląskim i m.in. dowiedzieliśmy się dlaczego Wrocław jest miastem krasnoludków. Ale najciekawsza częścią naszych zajęć odbyła się w archiwum Instytutu Politologii. Mogliśmy tam nie tylko zobaczyć ale i dotknąć wielu niepublikowanych zdjęć i dokumentów pokazujących sposoby i metody walki o władzę sprzed 25 lat.

Taki sposób nauczania historii najnowszej pozostawi w nas na pewno głębszy ślad niż tradycyjne lekcje w szkole, jesteśmy wiec zadowoleni, ze nasza szkoła szuka nowych dróg przekazywania wiedzy.

Uczestnicy z kl. IB