O FERTA EDUKACYJNA II LO W OLEŚNICY na rok szkolny 2020/2021 Logo2

uczymy skutecznie

ulotka 2020 str 1a
 Słowo dyrektora II LO  Filmik promocyjny    Ulotka informacyjna

Więcej szczegółowych informacji na temat oferty znajduje się w zakładce Dla kandydata   oraz w  ›multimedialnym pakiecie informacyjnym  pdf. |  WAŻNE  Informacje MEN dotyczące terminów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz wytyczne dotyczące egzaminu maturalnego  pdf.

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice i Opiekunowie,
kwiecień to czas naszych spotkań z Wami, w trakcie których przedstawiamy ofertę edukacyjną II Liceum Ogólnokształcącego na nadchodzący rok szkolny. W tym roku, w obliczu dramatycznych okoliczności, z jakimi mierzy się obecnie cały świat, nie będziemy mieć możliwości spotkania się na żywo. Nie oznacza to jednak, że w trudnym momencie dokonywania wyboru dalszej drogi kształcenia chcemy zostawić Was samych. Wręcz przeciwnie! Będąc szkołą nowoczesną, pragniemy wykorzystać możliwości, jakie daje dziś technika i przekazać garść informacji, które, mamy nadzieję, ułatwią Wam podjęcie dobrej decyzji.... więcej

Europejski Dzień Prawnika w II LO

Dzien PrawnikaZ okazji Dnia Prawnika i Dnia Praw Człowieka, 10 grudnia uczniowie klas pierwszych i drugich realizujących edukację europejską, uczestniczyli w projekcie edukacyjnym przygotowanym przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Radę Radców Prawnych. Zajęcia prowadziły dwie panie: adw. Jasmina Kapko i adw. Barbara Praska, prawniczki reprezentujące prawo karne i cywilne. Zarówno przygotowany wykład jak i warsztaty dotyczyły praktycznych aspektów stosowania prawa w życiu codziennym. W toku zajęć uczniowie zostali również poinformowani o ośrodkach pomocy prawnej, w której istnieje możliwość zasięgnięcia porady prawnej, także bezpłatnej.

Nie wszyscy uczniowie zdawali sobie sprawę, że tak naprawdę każda dziedzina życia jest ujęta w regulacje prawne. Panie adwokatki na konkretnych przykładach pokazały skutki zachowań zdawałoby się całkowicie nieszkodliwych, ale tylko z naszego punktu widzenia, gdyż skutki prawne np. umieszczenia czyjegoś wizerunku w Internecie bez jego zgody naprawdę mogą mieć opłakane skutki.

Rzymska zasada, iż „nieznajomość prawa szkodzi" została przedstawiona na konkretnych przykładach w sposób jasny i jednoznaczny. Konkretne przypadki, którymi zajmowali się uczniowie dotyczyły ochrony wizerunku, zakupów w sieci i używania alkoholu przez nieletnich. Pytania i dyskusja często wykraczały poza założony z góry program spotkania.

Otwarta formuła warsztatów pozwoliła na rozwianie wszelkich wątpliwości uczniów, także na pokazanie prawa jako dziedziny nauki w sposób ciekawy i niestereotypowy.