O FERTA EDUKACYJNA II LO W OLEŚNICY na rok szkolny 2020/2021 Logo2

uczymy skutecznie

ulotka 2020 str 1a
 Słowo dyrektora II LO  Filmik promocyjny    Ulotka informacyjna

Więcej szczegółowych informacji na temat oferty znajduje się w zakładce Dla kandydata   oraz w  ›multimedialnym pakiecie informacyjnym  pdf. |  WAŻNE  Informacje MEN dotyczące terminów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz wytyczne dotyczące egzaminu maturalnego  pdf.

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice i Opiekunowie,
kwiecień to czas naszych spotkań z Wami, w trakcie których przedstawiamy ofertę edukacyjną II Liceum Ogólnokształcącego na nadchodzący rok szkolny. W tym roku, w obliczu dramatycznych okoliczności, z jakimi mierzy się obecnie cały świat, nie będziemy mieć możliwości spotkania się na żywo. Nie oznacza to jednak, że w trudnym momencie dokonywania wyboru dalszej drogi kształcenia chcemy zostawić Was samych. Wręcz przeciwnie! Będąc szkołą nowoczesną, pragniemy wykorzystać możliwości, jakie daje dziś technika i przekazać garść informacji, które, mamy nadzieję, ułatwią Wam podjęcie dobrej decyzji.... więcej

Z wizytą w synagodze

SynagogaPodBialymBocianemW naszej szkole realizowany jest projekt dotyczący "Motywów żydowskich w kulturze polskiej". Uwieńczeniem I etapu tego projektu była szkolna wystawa poświęcona judaizmowi, tradycjom oraz historii Żydów polskich. Uczniowie klas drugich, którzy uczestniczą w przedsięwzięciu, mieli teraz okazję zwiedzić wrocławską Synagogę pod Białym Bocianem.

Po bożnicy oprowadził naszych licealistów pan Jerzy Kichler - działacz społeczności żydowskiej w Polsce, sprawujący do 2002 roku funkcję przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. W bardzo interesujący sposób opowiedział historię zwiedzanego obiektu, nawiązując , oczywiście, do tradycji i obyczajowości żydowskiej.

Uczniowie mogli obejrzeć elementy żydowskiego stroju modlitewnego (tałes), mezuzę czy filakterie. Przewodnik pozwolił także zajrzeć do modlitewników, co stanowiło niewątpliwą atrakcję . Przy okazji młodzież mogła zadawać pytania, na które pan Kichler chętnie udzielał odpowiedzi. Na koniec zwiedziliśmy wystawę zatytułowaną:  „Historia Odzyskana. Życie Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku". Obrazuje ona ponad 800-letnią historię Żydów w tej części Europy. Stanowi zapis ich życia od czasów średniowiecznego Wrocławia, poprzez niemiecko-żydowskie oświecenie i totalne unicestwienie pod rządami nazistów, powojenny komunizm po dzisiejsze czasy w demokratycznej Polsce.

Wystawa została przygotowana przez Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem prowadzone przez Fundację Bente Kahan.
Więcej informacji na temat synagogi oraz zadań realizowanych w ramach szkolnego projektu będzie można znaleźć na blogu, który niebawem udostępnimy wszystkim uczniom II LO.

(zdjęcie: dolny-slask.org.pl)