II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

       

 O FERTA EDUKACYJNA II LO W OLEŚNICY na rok szkolny 2020/2021 Logo2

 

filmik promocyjny 2020 slowo dyrektora deck filmik promocyjny 2020 deck2

  II LO w OLEŚNICY  

uczymy skutecznie

ulotka 2020 str 1a
 Słowo dyrektora II LO  Filmik promocyjny    Ulotka informacyjna

 

Więcej szczegółowych informacji na temat oferty znajduje się w zakładce Dla kandydata   oraz w  ›multimedialnym pakiecie informacyjnym  pdf. |  WAŻNE  Informacje MEN dotyczące terminów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz wytyczne dotyczące egzaminu maturalnego  pdf. 

 

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice i Opiekunowie,
kwiecień to czas naszych spotkań z Wami, w trakcie których przedstawiamy ofertę edukacyjną II Liceum Ogólnokształcącego na nadchodzący rok szkolny. W tym roku, w obliczu dramatycznych okoliczności, z jakimi mierzy się obecnie cały świat, nie będziemy mieć możliwości spotkania się na żywo. Nie oznacza to jednak, że w trudnym momencie dokonywania wyboru dalszej drogi kształcenia chcemy zostawić Was samych. Wręcz przeciwnie! Będąc szkołą nowoczesną, pragniemy wykorzystać możliwości, jakie daje dziś technika i przekazać garść informacji, które, mamy nadzieję, ułatwią Wam podjęcie dobrej decyzji.... więcej

 

 

Projekt antropologiczny we współpracy z Katedrą Biologii Człowieka UWr

rekaCzy stosunek długości palców 2D do 4D wskazuje na kondycję biologiczną mężczyzn? Takie pytanie zadali sobie uczestnicy koła biologicznego realizujący projekt z antropologii. Inspiracją do jego podjęcia była wizyta w Katedrze Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego i spotkanie z pracownikiem naukowym Panią Justyną Szymańczyk, która zainteresowała nas doniesieniami zespołu polsko- amerykańskich naukowców o istnieniu takiej zależności.

Otóż według nich długość palców: wskazującego (2D) i serdecznego (4D) mogą dużo powiedzieć o kondycji biologicznej mężczyzny. Na mężczyznę, którego palec wskazujący jest krótszy od palca serdecznego, w życiu płodowym oddziaływało wyższe stężenie testosteronu niż estrogenów. Naukowcy odkryli, że chłopcy z tą zależnością rodzą się więksi, mają wyższą masę ciała w okresie dzieciństwa i dojrzewania, a co więcej w wieku dorosłym również posiadają wyższe stężenie testosteronu oraz więcej dzieci. Duże stężenie tego hormonu ma też wpływ negatywny – zwiększenie ryzyka raka prostaty, autyzmu czy chorób układu krążenia.

 

W dniu 9 grudnia 2014 roku uczestniczki koła biologicznego przeprowadziły badania wszystkich chętnych mężczyzn z naszej szkoły, chcąc potwierdzić założenia naukowców. W tym celu dokonały pomiaru palca wskazującego (2D) i serdecznego (4D) i ich wzajemny stosunek, a także wagi, wzrostu, obwodu klatki piersiowej oraz zapytały o ostatnio przebyte choroby. Wszystkie te cechy są związane z kondycją biologiczną mężczyzny. Do badań przystąpiło 86 chłopców wieku 16-18 lat, a więc ponad połowa męskiej części naszej szkoły. Pomiarów dokonano z wykorzystaniem prostych narzędzi pomiarowych: wagi lekarskiej, centymetra krawieckiego i używanej w budownictwie suwmiarki. Zebrane dane zostały następnie poddane analizie statystycznej przez pracownika uczelni panią Justynę.

Po przeanalizowaniu danych okazało się, że proporcje palców naszych badanych nie mają powiązania z pozostałymi przebadanymi przez nas cechami. Przyczyną takiego wyniku może być fakt, że uczestnicy badań nie osiągnęli jeszcze wieku 21 lat, w którym kończy się proces biologicznego wzrostu mężczyzny. Dlatego cecha taka jak wysokość ciała mogła w tym przypadku nie być najlepszym miernikiem. Natomiast zaskoczeniem był brak związku między proporcją długości palców a masą ciała, ponieważ zupełnie nie zgadzało się to z wynikami jakie osiągnęli naukowcy badający ten problem. Jeżeli chodzi o przebyte choroby, to pytania ankietowe, w których badany miał sobie przypomnieć kiedy i na co chorował, może też nie być najlepszym rozwiązaniem. Idealne byłby badania układu odpornościowego lub też monitorowanie przez dłuższy okres czasu stanu zdrowia badanych chłopców, co w warunkach szkolnych jest zadaniem trudnym. Ponadto badaczki nie posługiwały się profesjonalnym sprzętem pomiarowym, który mają do dyspozycji antropolodzy, stąd przyczyną braku potwierdzenia badań mogły być niedokładne pomiary.

Badania przeprowadzone przez naukowców były prowadzone na obszarze górzystym wiejskim, gdzie warunki życia są cięższe i bardziej wymagające niż w mieście. W mniej sprzyjających warunkach u biologicznie słabszych osobników męskich takie cechy jak wysokość ciała i masa ciała osiągają mniejsze wartości, ponieważ słabszy organizm słabiej się broni i słabiej rozwija. Natomiast w środowisku miejskim warunki są sprzyjające do prawidłowego, niczym niezakłóconego rozwoju. Dlatego nawet słabsze osobniki mogą osiągać wartości cechy z górnego pułapu. Biorąc pod uwagę wyniki otrzymane w projekcie nie zostały potwierdzone rezultaty badań naukowców, w odniesieniu do tej grupy wiekowej. Może należało by je powtórzyć za kilka lat, przy zastosowaniu bardziej dokładnych metod badawczych?

Autorzy badania i artykułu:
Uczestnicy koła biologicznego z klasy 2c.
Pomysłodawca:
mgr Justyna Szymańczyk,
firma IQuest Wrocław, nauka poprzez zabawę, www.iquest.edu.pl
Katedra Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, www.antropo.uni.wroc.pl

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400401,naukowcy-wielkosc-palcow-ma-zwiazek-ze-stanem-zdrowia-mezczyzn.html

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .