II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Lazurowe Wybrzeże, maj 2015

DSCF7363Od 02 do 07 czerwca 2015 roku uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Księdza Jana Twardowskiego w Oleśnicy pod opieką nauczycieli: Eleonory Marmajewskiej-Basińskiej, Wandy Chirowskiej, Beaty Korolewskiej-Długosz oraz Doroty Skowrońskiej, uczestniczyli w wycieczce na Lazurowe Wybrzeże do Francji, jednego z najsłynniejszych ośrodków kultury, 47 kraju pod względem wielkości na świecie. Południe Francji zawsze przyciągało artystów, kompozytorów, w myśl motta Paula Cezanne, iż „kolor może przenosić, a nawet tworzyć góry."

W tym roku szkolnym wraz z zaprzyjaźnionymi uczniami zwiedziliśmy kraj, gdzie spoczywa nasz wielki rodak - F. Chopin- według słów C. K. Norwida „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel". Francja to kolejne wielkie nazwiska naszych rodaków: M. Skłodowska-Curie, Jan Kazimierz. |  camera

 

 

Nasza podróż rozpoczęła się od spaceru po niezwykle pięknym, piątym co do wielkości mieście Francji – już od połowy XVIII wieku- Nicei z zatłoczoną wybudowaną przez Brytyjczyków promenadą przy Zatoce Aniołów. To w Nicei zobaczyliśmy wiszące ogrody, zabytkowe kościoły i XVII – wieczny Pałac Senacki. Następnie na naszej mapie był Port Grimaud – nowoczesny kurort w stylu prowansalskiej wioski, z tą różnicą, że każdy dom ma własny kawałek nabrzeża i miejsce do przycumowania łodzi. Ta prowansalska Wenecja zaprojektowana w 1966 roku zyskała reputację „europejskiej Florydy". Kolejnego dnia przejechaliśmy do Saint Tropez – kurortu, którego nazwa pochodzi od Św. Torpesa, chrześcijańskiego męczennika żyjącego za czasów Nerona, którego ciało znaleziono w zatoce. Zwiedzanie niewielkiej miejscowości letniskowej liczącej ok. 6 tyś. mieszkańców, „Raju na ziemi, a zarazem perły Lazurowego Wybrzeża" było nie lada przeżyciem. Saint Tropez, które obecnie jest przedłużeniem artystycznego lewobrzeżnego Paryża, miejscem spotkań i pracy malarzy i artystów przypomniało nam także o budynku policji, którego fasada jest dobrze znana z popularnej serii filmów o Żandarmie, granego przez Louis de Fine.

 

Lazurowe Wybrzeże to także Ramatuelle- wioska zbudowana na wzgórzu, aby chronić przed wrogami. W średniowieczu – część jej obszaru była rządzona przez Maurów. Przejście między gęsto zabudowanymi domami o tajemniczo wyglądających drzwiach i wąskich, krętych przejściach dostarczyło nam miłych wrażeń. Kolejnym punktem naszego programu była wycieczka do Wielkiego Kanionu du Verdon, który ma 21 kilometrów długości i jest unikatem w Europie wpisanym na listę UNESCO. Urzekała niepowtarzalność flory i fauny a także szmaragdowy kolor rzeki Verdon, która po prowansalsku znaczy „podarunek zieleni" i kończy swój bieg w jeziorze St Croix (Św. Krzyża) o przepięknym szmaragdowym kolorze. Na terenie Parku Regionalnego Verdon rośnie wiele zagrożonych gatunków roślin, oprócz tego występuje tam unikatowa flora i fauna.

 

Na naszej mapie znalazło się także Cannes - najsławniejsze miasto Riwiery Francuskiej – w XIX wieku miejsce odpoczynku członków brytyjskiej i rosyjskiej rodziny królewskiej. W ramach rywalizacji z przeglądem weneckim miejsce konkursu o Złotą Palmę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, gdzie ściągają filmowcy z całego świata.

 

Dla kontrastu przejechaliśmy następnie do maleńkiej wioski Eze, która prezentuje się jako znakomite muzeum średniowiecza, w którym zaprezentowano wszystkie urzekające elementy architektoniczne epoki: kominy, romańskie okna, malutkie ogrody na dachach. W Eze poznaliśmy historię wytwarzania perfum oraz dowiedzieliśmy się, że ok. 4000 kg pachnących płatków róż potrzebnych jest na wytworzenie 1 kg różanego olejku eterycznego.

 

Kolejne kroki skierowaliśmy do Księstwa Monako - państwa-miasta położonego w południowej części Europy nad Morzem Śródziemnym. Po Watykanie jest to drugie najmniejsze pod względem powierzchni niezależne państwo świata, nazywane śródziemnomorskim Miami z oceanarium, gdzie można zobaczyć słynne akwarium z ponad 6 tyś. okazów ryb (najrzadsze gatunki flory i fauny mórz z całego świata) A teraz coś z „wyższej półki" - europejska stolica ruletki, drogich samochodów oraz wymarzone miejsce dla milionerów Monte Carlo- z najsławniejszą budowlą miasta- wspaniałym Grand Casino. Niesamowita skalista sceneria zatoki Lazurowego Wybrzeża z ulicami znanymi za sprawą kierowców z całego świata. Tysiące Polaków przyjeżdżało tu, aby kibicować Robertowi Kubicy.

 

Celem naszej tegorocznej wyprawy było Lazurowe Wybrzeże – znakomite miejsce z bogatym dziedzictwem kulturowym oraz dziewiczym krajobrazem w głębi lądu.
Mam nadzieję, że ta garść informacji o tych najpiękniejszych miejscach Lazurowego Wybrzeża zachęci innych do poznawania, obcowania ze sztuką, nie zawsze łatwą w odbiorze, odwiedzania takich miejsc na świecie, które ciągle czekają na pełnych wrażeń młodych ludzi, takich jak Wy...

 

opracowała:
E. Marmajewska-Basińska

 

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .