II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Wrażenia po obejrzeniu sztuki teatralnej "Król Edyp"

Więcej…Wszystko ma swój kres i czas." - „Król Edyp" Sofokles | Dnia 6 lutego 2014 roku uczniowie klas pierwszych mieli okazję zobaczyć sztukę teatralną pt.„Król Edyp", wystawioną na deskach oleśnickiego MOKiS-u. Na scenie wystąpiło pięciu aktorów wcielających się w bohaterów tragedii Sofoklesa. Zaskakującym elementem spektaklu był telebim, na którym wyświetlano wprowadzenie do sztuki w postaci fragmentów programów telewizyjnych o różnej tematyce.

Co wspólnego mają wydarzenia sportowe, taniec Zorba, kreskówka oraz zamieszki w Grecji ze starożytnym Edypem? Każda z ukazanych scen miała przenośne znaczenie, nawiązujące do tragedii tebańskiej. Mecz piłkarski ateńskiej drużyny oraz bunt greckich mieszkańców odpowiadały tragicznym wydarzeniom na tych ziemiach. Fragment kreskówki „Smerfy", w którym bohaterzy przygotowywali ciasto, jednak brakowało im cukru i mąki symbolizował problemy gospodarcze mieszkańców Teb, a także poszukiwany element zagadki zabójstwa Lajosa. Maraton obrazował wyścig ludzi, którzy chcieli rozwiązać zagadkę Sfinksa. Grecki taniec Zorba zwracał uwagę na narastające napięcie panujące w historii Edypa. Sytuacje te przeplatał teleturniej, którego uczestnicy odpowiadali na pytania związane m.in. z bohaterami tragedii, co miało na celu przybliżenie widzom ich sylwetek.

 

Więcej…

I Sensacyjna Gra Miejska

Więcej…W ubiegłą sobotę, dnia 08.02.2014., z okazji 759. urodzin Oleśnicy, odbyła się współorganizowana przez naszą szkołę, Młodzieżową Radę Miasta i Uniwersytet Trzeciego Wieku „I Sensacyjna Gra Miejska". Koordynatorem całego projektu była Pani Małgorzata Wojtczak, a uczniowie naszej szkoły przyczynili się do sukcesu Gry jako gracze, wolontariusze oraz organizatorzy. Zespół tworzyli: Aleksandra Czapla, Arkadiusz Czarnecki, Kamil Kołbuc i Wojciech Mazur.

Setka uczestników wzięła udział w „biegu" po naszym wspaniałym mieście. Podczas wykonywania rozmaitych zadań gracze odwiedzili między innymi Zamek, stawy, Bibliotekę Miejską czy Bazylikę. Drużyny miały ponadto za zadanie rozwiązać dość trudną zagadkę kryminalną. Cała wyprawa zakończyła się degustacją ciepłej grochówki w Gimnazjum nr 3. Następnie wszyscy udali się na halę sportową MOKiS-u. Tam też odbyło się oficjalne zakończenie imprezy uświetnione koncertem wielopokoleniowego chóru oraz naszego szkolnego zespołu „Wiaderko", wręczenie nagród za konkursy organizowane na tą okazję i rozstrzygnięcie samej Gry.

Pierwsze miejsce zajęła grupa „Delta Szwadron Super Cool Komando Wilków Alfa", w której skład wchodzili między innymi uczniowie naszej szkoły. Wygranym serdecznie gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za współpracę i dobrą zabawę. |  camera

 

 galeria zdjęć portalu mojaolesnica  pełna lista laureatów na portalu olesnica.pl  

Pokaż nam język 2014

Więcej…Z przyjemnością zapraszam do wzięcia udziału w XIV edycji konkursu „Pokaż nam język". Rywalizacja rozpocznie się 10 lutego i zakończy w połowie kwietnia 2014 r. Organizatorem językowych rozgrywek jest Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu wspólnie z pozostałymi uczelniami wchodzącymi w skład Grupy WSB. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie z zakresu języka angielskiego, niemieckiego lub hiszpańskiego. Podobnie jak w poprzednich latach, laureaci otrzymają indeks wraz z opłaconym czesnym za I rok studiów na wybranym kierunku w Wyższej Szkole Bankowej oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Konkurs składa się z czterech etapów. Aby wziąć w nim udział, wystarczy powołać szkolną komisję konkursu i jej przewodniczącego, który zarejestruje ją na stronie www.pokaznamjezyk.pl w terminie od 10 lutego do 10 marca 2014 r. Warunkiem przystąpienia uczniów do konkursu jest ich rejestracja również na platformie www.pokaznamjezyk.pl, na której rozwiązują oni internetowy test składający się z 40 pytań. Do II etapu rozgrywek najlepsi uczniowie z poszczególnych szkół awansowani są przez przewodniczących szkolnych komisji. Zapraszamy do udziału. Szczegółowe informacje u nauczycieli języków obcych.

Nowości Koła Filmowego - recenzja filmu "Kwartet"

Więcej… W ramach działającego w naszej szkole Koła Filmowego uczniowie mieli możliwość zobaczenia filmu "Kwartet" w reżyserii Dustina Hoffmana, który miał swoją polską premierę w roku 2013. Poniżej prezentujemy recenzje filmu, przygotowane przez Konrada Adamczyka oraz Wojciecha Misztala z klasy 1b.

¬ Film ,,Kwartet'' w reż. Dustina Hoffmana opowiada o losach trójki śpiewaków operowych Wilfa ,Rega oraz Cissy, zamieszkujących ,,Beecham House'' - dom dla emerytowanych muzyków. Podopieczni placówki przygotowują się do wystąpienia w recitalu, z którego środki pomogą uratować ich ,,dom'' od bankructwa. Całość burzy pojawienie się nowego członka w ,,Beecham House''- Jean Horton- wybitnej sopranistki, okropnej diwy i członkini słynnego kwartetu, a jednocześnie byłej żony jednego z głównych bohaterów - Reginalda.

W filmie jest mnóstwo humoru oraz zabawnych scen. Dość niestereotypowe zachowania oraz charakter bohaterów jeszcze bardziej potęgują ilość momentów, gdy na sali kinowej słychać tylko śmiech. Dodatkowym powodem, by zobaczyć ten film, jest dobór znanych i świetnych aktorów tj. Maggie Smith (Jean), Billy Connolly (Wilf), czy też Michael Gambon'a (Cedric Livingston) znanego bardziej (według mnie) z roli profesora Albusa Dumbledore'a w filmie ,,Harry Potter''.

 

Więcej…
 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .