II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

[Aby zapoznać się ze szczegółami oferty należy kliknąć tryb pełnoekranowy]

II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

DZIEŃ KOBIET

slynne kobietyPrezydium Samorządu Uczniowskiego II LO zaprosiło wszystkie klasy naszego liceum do wspólnego świętowania DNIA KOBIET. Pragnęliśmy przypomnieć ale także spopularyzować postacie sławnych kobiet. Na naszej liście znalazły się postaci historyczne jak święta Joanna D'Arc, bohaterka ratująca Żydów w czasie 2WŚ i działaczka o prawa człowieka – Irena Sendlerowa i Rosa Parks, polityczki – Angela Merkel, Hillary Clinton i Margaret Thatcher, artystki Katherine Hepburn, Björk i Hanna Ordonówna czy noblistki – Maria Skłodowska-Curie i Olga Tokarczuk.

Dzisiaj przedstawiamy Wam prezentacje naszych bohaterek. Wszystkim klasom dziękujemy za przygotowanie wspaniałych materiałów!

 

Więcej…

NARODOWY DZIEŃ GRAMATYKI | ZAPROSZENIE NA KONKURS GRAMATYCZNY

liczebnik dwaJęzyk polski zaliczany jest do najtrudniejszych języków świata. Skomplikowana gramatyka, fleksja, składnia, a także wymowa przyczyniają się do tego, że nauka naszego języka ojczystego sprawia cudzoziemcom prawdziwe trudności. Najwięcej osób ma problemy z poprawną ortografią i interpunkcją. Należy też zaznaczyć, że posługiwanie się językiem polskim nie jest łatwe również dla osób, które mieszkają od urodzenia w Polsce. I to właśnie my, rodowici Polacy, posługując się niekiedy niepoprawną polszczyzną, utrudniamy obcokrajowcom naukę naszego języka.

W rankingu najtrudniejszych do nauki języków świata oprócz języka polskiego znalazły się: chiński, japoński, islandzki, arabski, fiński, węgierski i koreański.

W tabelce, na zdjęciu powyżej, przykład na to, że aby się nauczyć polskiego, trzeba włożyć w to wiele wysiłku.

 

Więcej…

ZAJĘCIA ONLINE Z CHEMII W RAMACH WSPÓŁPRACY Z POLITECHNIKĄ WROCŁAWSKĄ

chemia onlineWykładami z chemii zainaugurowaliśmy w II LO w Oleśnicy współpracę między naszym liceum a Politechniką Wrocławską. Po raz kolejny umowa została sformalizowana i jesteśmy w VIII edycji tego programu, wśród kilkunastu szkół na Dolnym Śląsku biorących udział w projekcie "Współpraca Politechniki Wrocławskiej ze Szkołami Średnimi". Na rok szkolny 2020/2021 zostały zaplanowane zajęcia w formie zdalnych spotkań wykładowców PWr z naszymi uczniami.

Uczniowie klasy 3c ( medycznej) uczestniczyli 10.12./ 21.01/ 28.01/ 18.02. w wykładach z chemii, które przygotowała i przeprowadziła dr hab. inż. A. Wojciechowska, prof. PWr. Podczas pierwszych trzech spotkań Pani Profesor omówiła z naszymi trzecioklasistami bufory oraz iloczyn rozpuszczalności. Podstawą wykładu Pani Profesor było zaprezentowanie uczniom z kl.3c materiału teoretycznego oraz rozwiązywanie z uczniami zadań z arkuszy maturalnych, wśród których dominowały zadania złożone wymagające zrozumienia opisanego w tekście procesu.

 

Więcej…

TRANSLATION GEEK - KONKURS TŁUMACZENIOWY Z J.ANGIELSKIEGO

translateZapraszamy Was serdecznie do pierwszej odsłony Konkursu Tłumaczeniowego TRANSLATION GEEK! Konkurs obejmujący 4 sesje online odbędzie się w marcu bieżącego roku.

Finał przewidziany jest na kwiecień i, mamy nadzieję, rozegrany zostanie już w murach naszej szkoły. Konkurs zakłada tłumaczenie tekstów z języka angielskiego na język polski. Pełny regulamin Konkursu do pobrania pdf.

Zapisy u nauczycieli j. angielskiego: p. Stępnia, p. Lisieckiej, p. Jaworskiej-Dawidziuk (poprzez dziennik lub w trakcie lekcji)w terminie do 25 lutego.

 

Więcej…
 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .