II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Jerozolima - miasto wielokulturowe | Kontynuacja projektu dotyczącego tradycji żydowskiej

Więcej…W ostatni piątek ponownie gościliśmy pana Sławomira Piechotę - Posła na Sejm RP, który jest patronem honorowym realizowanego w szkole projektu edukacyjnego, poświęconego obecności motywów żydowskich w kulturze polskiej.

Pierwsza, październikowa wizyta pana posła, wiązała się z wykładem na temat malarstwa Marca Chagalla. Piątkowe spotkanie dotyczyło wielokulturowości Jerozolimy i otworzyło drugi etap realizacji projektu. Biorą w nim udział uczniowie klas drugich, a całość koordynuje p. Agnieszka Kierkicz - Śliwka przy współpracy z innymi nauczycielami.

|  camera   Więcej o projekcie: Z wizytą w synagodze | Poseł Piechota o Chagallu w II LO

 

Więcej…

Porozumienie o współpracy pomiędzy II LO oraz Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu

Więcej…Szkoła powinna być miejscem, w którym każdy uczeń zdobędzie wiedzę i umiejętności na odpowiednim poziomie, a także będzie miał szansę rozwinąć swoje zainteresowania oraz zdolności. Posiadany od kilku lat przez II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy tytuł Szkoły Odkrywców Talentów, a także najwyższy wynik w ocenie przeprowadzonej przez Kuratorium Oświaty, w ramach ewaluacji zewnętrznej, w odniesieniu do wymagań państwa dotyczących organizacji procesów edukacyjnych w sposób sprzyjający uczeniu się, potwierdzają, że II LO jest takim miejscem.

Każdemu uczniowi proponowane są różne formy aktywności , zarówno w szkole jak i poza nią. Sprzyjają one rozwojowi szczególnie cennych kompetencji związanych ze sferą poznawczą. Szkoła nie ogranicza się przy tym do własnych zasobów, czy to kadrowych czy sprzętowych. Chcąc sprostać rosnącym wymaganiom uczniów i ich rodziców, placówka nawiązała, jeszcze bliższe niż dotychczas, kontakty z uczelniami wyższymi we Wrocławiu dzięki zawieranym wieloletnim porozumieniom o współpracy. Kolejne takie porozumienie zostało zawarte 21 stycznia 2015r. z Uniwersytetem Przyrodniczym, a jego sygnatariuszami były Pani prof. dr hab. Danuta Parylak oraz Jolanta Kwaśniewska – dyrektor II LO.|› więcej o współpracy z uczelniami

 

Więcej…

Projekt antropologiczny we współpracy z Katedrą Biologii Człowieka UWr

Więcej…Czy stosunek długości palców 2D do 4D wskazuje na kondycję biologiczną mężczyzn? Takie pytanie zadali sobie uczestnicy koła biologicznego realizujący projekt z antropologii. Inspiracją do jego podjęcia była wizyta w Katedrze Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego i spotkanie z pracownikiem naukowym Panią Justyną Szymańczyk, która zainteresowała nas doniesieniami zespołu polsko- amerykańskich naukowców o istnieniu takiej zależności.

Otóż według nich długość palców: wskazującego (2D) i serdecznego (4D) mogą dużo powiedzieć o kondycji biologicznej mężczyzny. Na mężczyznę, którego palec wskazujący jest krótszy od palca serdecznego, w życiu płodowym oddziaływało wyższe stężenie testosteronu niż estrogenów. Naukowcy odkryli, że chłopcy z tą zależnością rodzą się więksi, mają wyższą masę ciała w okresie dzieciństwa i dojrzewania, a co więcej w wieku dorosłym również posiadają wyższe stężenie testosteronu oraz więcej dzieci. Duże stężenie tego hormonu ma też wpływ negatywny – zwiększenie ryzyka raka prostaty, autyzmu czy chorób układu krążenia.

 

Więcej…

Ale film wiedzieliśmy... "Combat girls" w ramach Szkolnego Koła Filmowego

Więcej…Uczniowie działający w Szkolnym Kole Filmowym mieli okazję obejrzeć kolejny film we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty. Tym razem był to obraz niemieckiego reżysera Dawida Wnendta pt. "Combat girls. Krew i honor". Tytuł nawiązuje do nazw największych międzynarodowych organizacji neonazistowskich i już na wstępie sugeruje, z jaką problematyką widzowie będą mieli do czynienia.

Całość obfituje w mocne, brutalne sceny, ale stanowi jednocześnie psychologiczny portret dziewcząt zaangażowanych w działalność niemieckiego ruchu skrajnych nacjonalistów. Reżyser stawia pytanie o genezę ich życiowych wyborów, a odpowiedzi upatruje we współczesnym kryzysie więzi rodzinnych i społecznych oraz w kryzysie współczesnej demokracji, a co za tym idzie we frustracji i braku perspektyw wśród mieszkańców biedniejszych, zaniedbanych rejonów Niemiec.

 

Więcej…
 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .