II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Europejski Dzień Prawnika w II LO

Dzien PrawnikaZ okazji Dnia Prawnika i Dnia Praw Człowieka, 10 grudnia uczniowie klas pierwszych i drugich realizujących edukację europejską, uczestniczyli w projekcie edukacyjnym przygotowanym przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Radę Radców Prawnych. Zajęcia prowadziły dwie panie: adw. Jasmina Kapko i adw. Barbara Praska, prawniczki reprezentujące prawo karne i cywilne. Zarówno przygotowany wykład jak i warsztaty dotyczyły praktycznych aspektów stosowania prawa w życiu codziennym. W toku zajęć uczniowie zostali również poinformowani o ośrodkach pomocy prawnej, w której istnieje możliwość zasięgnięcia porady prawnej, także bezpłatnej.

Nie wszyscy uczniowie zdawali sobie sprawę, że tak naprawdę każda dziedzina życia jest ujęta w regulacje prawne. Panie adwokatki na konkretnych przykładach pokazały skutki zachowań zdawałoby się całkowicie nieszkodliwych, ale tylko z naszego punktu widzenia, gdyż skutki prawne np. umieszczenia czyjegoś wizerunku w Internecie bez jego zgody naprawdę mogą mieć opłakane skutki.

 

Więcej…

Skazani na sukces czyli II LO i Szlachetna Paczka 2014

Szlachetna paczka 2015 1Znowu się udało! Uczniowie Naszej Szkoły, wolontariusze i darczyńcy, po raz piąty wzięli udział w Szlachetnej Paczce. Wszystkie klasy i pracownicy szkoły wsparli poprzez różne formy aktywności potrzebujące rodziny. Zbiórki w sklepach, wynajdywanie sponsorów, zakupy środków własnych; to wszystko zadziało się w ciągu pracowitych i pełnych emocji dwóch tygodni. Wsparciem służyli absolwenci szkoły, którzy Szlachetną Paczką „zarazili" się kilka lat temu z Elą Stefańczyk na czele, koordynatorką na rejon Oleśnicy i okolic. |  camera + Więcej o wolontariacie w II LO

 

Więcej…

Warsztaty w instytucie politologii wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego

politologia117.12.2014 grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani Małgorzaty Wojtczak udała się na wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Tam, w instytucie politologii, odbyły się warsztaty w ramach nawiązanej współpracy między II LO a wyższą uczelnią. Tematem zajęć była transformacja ustrojowa Polski w 1989.

Na początek wysłuchaliśmy ciekawego, popartego przekładami z życia osobistego, wykładu dr Małgorzaty Alberskiej. Wprowadził nas on w przyczyny i znamiona wielopłaszczyznowego kryzysu końca lat 80–tych, który ostatecznie doprowadził do zmiany systemu ustrojowego czyli upadku PRL–u. Następnie mogliśmy obejrzeć wystawę odwołującą się do tej tematyki –„ Od RPL–u do III Rzeczpospolitej".

 

Więcej…

"Oswajanie enzymów" - zajęcia w ramach pilotażowego programu na wydziale Biotechnologii UWr

oswajanie enzymowKolejny wyjazd na zajęcia laboratoryjne w ramach pilotażowego programu na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego obył się na początku grudnia. Uczestniczyli w nim uczniowie klas drugich, realizujący rozszerzony program biologii. Tematem przewodnim były enzymy i ich właściwości. Poprzedzający zajęcia wykład dr Zdzisława Wróblewskiego przybliżył budowę i specyficzne cechy tej szczególnej grupy białek obecnych w żywych organizmach. Ich wyjątkowy charakter związany jest z faktem, że spełniają rolę biokatalizatorów przemian metabolicznych.

Wyposażeni w wiedzę teoretyczną uczniowie dalszą część zajęć odbyli w świetnie wyposażonej sali ćwiczeniowej pod opieką pracowników dydaktycznych uczelni. |  camera

 

Więcej…
 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .