II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

WIZYTA W OCZYSZCZALNI - REALIZACJA ZAŁOŻEŃ PROJEKTU ERASMUS+

oczyszczalnia erasmus 2020Jednym z ważnych aspektów związanych z ochroną zasobów wodnych jest jakość wód wracających do środowiska po oczyszczeniu ścieków komunalnych powstałych w gospodarstwach domowych.

Dlatego, w piątek 6 marca 2020r. grupa uczniów II LO, realizująca projekt międzynarodowej współpracy młodzieży Erasmus+ (więcej o projekcie), odbyła wycieczkę do oczyszczalni ścieków w Oleśnicy. Jej głównym celem było poznanie procesu technologicznego oczyszczania oraz wykorzystaniem wody i produktów odpadowych powstałych w tym procesie.

 

Do oleśnickiego zakładu trafiają wyłącznie ścieki komunalne z naszych domów. Wstępne oczyszczanie ma charakter mechaniczny – usuwane są części stałe, a później biologiczny, który pozbawia ich azotanów i fosforanów – głównej przyczyny eutrofizacji zbiorników wodnych. Pozostałości po obydwu procesach czyli osady wykorzystuje się na terenie zakładu do produkcji biogazu, a z niego energii elektrycznej pokrywającej bieżące potrzeby. Ostatecznie odpady stałe trafiają jako nawóz lub podlegają składowaniu na tzw. Lagunie. A co z odzyskaną w procesie oczyszczania ścieków wodą? Ta ma tak dobre parametry, że zasila płynący niedaleko potok Oleśnica.

Sam proces oczyszczania prezentował nam długoletni dyrektor Pan Andrzej Głąb. Z ogromnym zapałem i dużą wiedzą merytoryczną oprowadzał naszą grupę po swoim zakładzie pokazując bardziej i mniej ciekawe ( zapachowo) miejsca. Uwieńczeniem wizyty było spotkanie z pracownikiem w laboratoriom mikrobiologicznym. Tutaj dowiedzieliśmy się, jak kontrolowany jest skład ścieków podczas oczyszczania. Niewątpliwą atrakcją była możliwość obejrzenia organizmów żyjących w ściekach: wrotek i nicieni, bezpośrednio na monitorze sprzężonym z mikroskopem.

Po wycieczce już wiemy, co trafia do naszej kanalizacji oraz co się dzieje ze ściekami, kiedy opuszczą nasze domy. Mamy też pewność, że woda wraca do swojego naturalnego obiegu w przyrodzie w nienajgorszym stanie.

Koordynator merytoryczny projektu

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .