II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

SZKOLNE KOŁO FILMOWE W CZASACH ZARAZY, CZYLI SŁÓW KILKA O PROJEKCJI FILMU "NAJLEPSZY"

najlepszy.recenzjaCzas pandemii to okres wielu ograniczeń i wyrzeczeń, ale członkowie Szkolnego Koła Filmowego udowodnili, że najlepszym lekarstwem jest spotkanie ze sztuką, w tym przypadku z filmem.

Tym razem obejrzeliśmy wszyscy razem, chociaż osobno i omówiliśmy na zoomie film „Najlepszy". I choć może jest on znany, to za każdym razem można dostrzec w nim nowe, bardzo wartościowe treści.

Więcej na temat filmu możecie się dowiedzieć z materiałów przygotowanych przez uczennice kl.2a: Oliwię Bartosik, Darię Kaczmarek, Wiktorię Serwin i Wiktorię Wolak.

 

 Film w reżyserii Łukasza Palkowskiego "Najlepszy" oparty jest na biografii Jerzego Górskiego, polskiego triathlonisty oraz dwukrotnego mistrza świata w Ironmanie.

Postać Jerzego Górskiego, odegrana przez Jakuba Gierszała, od pierwszej sceny daje się poznać jako buntownicza osobowość. Chłopak wpada w uzależnienie od narkotyków, jednak nie może liczyć na wsparcie rodziny. Początkowo jest przy nim jego dziewczyna lecz w momencie, gdy okazuje się być ona w ciąży, odchodzi. Po śmierci jednego z przyjaciół, który także był narkomanem, Kuba mobilizuje się i postanawia wyjść z nałogu. Pomimo przeciwności na jakie się napotyka odnajduję w sobie siłę do wygrania walki z sobą samym, a dodatkową motywację stanowi dla niego udział w triathlonie, wizja opieki nad dzieckiem, którego matka- Grażynka, zmarła oraz Ewa, jego aktualna partnerka, która jeszcze przed tą relacją była dla niego wsparciem.

Jest to dla mnie historia o sile woli, wytrwałym dążeniu do wyznaczonych sobie celów, pomimo trudności jakie napotykamy. Największym wyzwaniem dla bohatera okazuję się być on sam oraz nałogi jakie mu towarzyszą, co jest rzeczywistym odzwierciedleniem naszych wewnętrznych batalii . Film może stanowić inspirację do przekraczania swoich barier, szukaniu oparcia i wiary w siebie samych, nawet w momentach, gdy nikt inny w nas nie wierzy.

Zdecydowanie jest to jedna z lepszych biografii jakie miałam szansę obejrzeć. Kiedy zobaczyłam ją pierwszy raz, zrobiła na mnie duże wrażenie, które na tamten czas uzasadniałam stylistyką filmu, klimatem lat siedemdziesiątych i ówczesnym buntem młodych. Jednak w chwili obecnej odnajduję w nim odpowiedzi na różne pytania, które ze mną są.

Oliwia Bartosik, kl.2a

Film Łukasza Palkowskiego "Najlepszy" nie jest jedynie biografią Jerzego Górskiego - polskiego triatlonisty, o którym do 2017 roku mało kto słyszał, jest to przede wszystkim opowieść o walce z własnym słabościami.

Postać Jerzego Górskiego fenomenalnie wykreował Jakub Gierszał. Chłopak jest buntownikiem, nie dostaje wsparcia ze strony rodziców, mieszka w nie ciekawej okolicy nic dziwnego, że z czasem wpada w nałóg. Ciągnie za sobą swoją dziewczynę, gdy oboje stopniowo staczają się na samo dno okazuje się, że dziewczyna jest w ciąży - odchodzi od Jerzego. Nie jest o koniec dramatów dla młodego chłopaka, niedługo umiera jego przyjaciel. Niestety do Jerzego nadal nie dociera, że on może być następny. Motywacją do zmiany staje się dopiero lekarka - Ewa.

Jerzy rozpoczyna przemianę, trafia do Monaru, gdzie panują surowe zasady i duży nacisk na sport, który z czasem staje się nowym narkotykiem chłopaka. Do działania motywuje go też myśl o jego małej córeczce, którą widzi tylko raz w szpitalu, dowiadując się o śmierci swojej byłej dziewczyny.
Mimo, że cały proces odwykowy nie jest ławy a Jerzy jest zmuszony toczyć ogromną walkę z samym sobą, daje sobie radę i po wielu trudnościach wychodzi z nałogu.

Pozostaje zdeterminowany i przygotowuje się do morderczych zawodów - Ironmana, gdy ulega wypadkowi, rokowanie nie są dobre, ale chłopak nie poddaj się i osiąga cel.

Film pokazuje przede wszystkim jak siła woli i determinacja pomagają dotrzeć do celu. Jest to film o walce z samym sobą, o przekraczaniu barier. Pokazuje on, że należy wierzyć w siebie nawet gdy nikt inny w nas nie wierzy i dążyć do osiągnięcia swoich marzeń.

Myślę, że główny bohater i jego życie może być inspiracją nie tylko dla osób starających się pokonać jakiś nałóg, ale dla każdego, przecież każdy ma jakieś ambicje, ideały, priorytety, do których dąży. Film pokazuje, że życie bez nich jest bezwartościowe, a zadaniem każdego człowieka jest dążenie jest dążenie do swojego, wyjątkowego celu.

Wiktoria Serwin, kl.2a

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .