II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Raport z akcji "Szlachetna Paczka 2011"

Szlachetna_paczkaEgoiści z „Dwójki” - Zaczęło się podobnie jak w tamtym roku: ogłoszenie akcji „Szlachetna paczka”, szkolenie wolontariuszy, wyznaczenie koordynatorów, akces poszczególnych klas, wybieranie rodzin. I wszystko to z autentycznym, nie wymuszonym entuzjazmem. Każda z klas miała swoją własną strategię.
Były: zbiórka pieniędzy, wyszukiwanie darczyńców wśród oleśnickich firm, stanie z koszykami w marketach. Efekt w sensie materialnym okazał się imponujący, ale mimo, że cel został osiągnięty i dziewięć rodzin otrzymało promyk nadziei w czasie gdy wszyscy powinni być szczęśliwi, to ja pragnęłabym przez moment zastanowić się nad czym innym. Impuls do tych rozważań dała jedna z moich koleżanek , która nazwała czynienie dobra pewną formą egoizmu.

 

Spójrzmy na „Szlachetną paczkę” pod tym kątem. Szkoła, nauczyciele, uczniowie, ich rodzice to są wszystko beneficjenci tej akcji. Tak to nie pomyłka ! Nie osoby, które otrzymały pomoc, ale właśnie my wszyscy zyskaliśmy poświęcając tylko trochę czasu, inwencji i wysiłku.
Szkoła ma za zadanie ukształtowanie młodego człowieka wyposażonego w różnorodne kompetencje, także te społeczne. Akcja była jednocześnie lekcjami: wiedzy o społeczeństwie, przedsiębiorczości. wychowawczą. Uczyła pracy w grupie, kreatywności, umiejętności osiągania kompromisów, przełamywania sytuacji kryzysowych, bo i takie się zdarzały, logistyki, doskonalenia stosunków interpersonalnych.
My - nauczyciele mieliśmy możliwość kontaktów z uczniami na innej płaszczyźnie niż ta, którą wyznaczają zajęcia lekcyjne. Oni - uczniowie mogli być może dostrzec w nauczycielach inną, pozazawodową twarz.
Rodzice, myślę, są dumni ze swoich dzieci i pewnie też z siebie, bo w końcu to oni wychowali ich na dobrych, wrażliwych ludzi. Wiem - duże słowa, ale sprawa o której piszę też ma wymiar niecodzienny.
Szkoły ścigają się w różnego rodzaju rankingach gdzie głównym kryterium są wyniki nauczania i słusznie- szkoła ma przecież uczyć, przygotowywać do matury, studiów, kariery zawodowej, ale także naszym zadaniem jest wychowywać!
Serdecznie polecam bądźmy egoistami - uczmy, wychowujmy poprzez wolontariat i to nie tylko raz w roku. Serdeczne podziękowania dla wszystkich , którzy w dużym, średnim i całkiem małym stopniu pomogli w realizacji tego zadania.

 Małgorzata Pycela

 


GALERIA:   picasa_logo


 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .