II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

NARODOWY DZIEŃ GRAMATYKI | ZAPROSZENIE NA KONKURS GRAMATYCZNY

liczebnik dwaJęzyk polski zaliczany jest do najtrudniejszych języków świata. Skomplikowana gramatyka, fleksja, składnia, a także wymowa przyczyniają się do tego, że nauka naszego języka ojczystego sprawia cudzoziemcom prawdziwe trudności. Najwięcej osób ma problemy z poprawną ortografią i interpunkcją. Należy też zaznaczyć, że posługiwanie się językiem polskim nie jest łatwe również dla osób, które mieszkają od urodzenia w Polsce. I to właśnie my, rodowici Polacy, posługując się niekiedy niepoprawną polszczyzną, utrudniamy obcokrajowcom naukę naszego języka.

W rankingu najtrudniejszych do nauki języków świata oprócz języka polskiego znalazły się: chiński, japoński, islandzki, arabski, fiński, węgierski i koreański.

W tabelce, na zdjęciu powyżej, przykład na to, że aby się nauczyć polskiego, trzeba włożyć w to wiele wysiłku.

 

W 2008 roku w Stanach Zjednoczonych został zapoczątkowany Narodowy Dzień Gramatyki. Jest on obchodzony 4 marca i ma na celu popularyzowanie kultury języka ojczystego, kształtowanie właściwych postaw wśród posługujących się danym językiem. My też postanowiliśmy włączyć się w obchody tego Dnia.

Podajemy Wam linki stron, na które warto zajrzeć. Tu dowiecie się, jakie błędy Polacy popełniają najczęściej, dlaczego nazwiska należy odmieniać, a także co w nauce naszego języka sprawia największe problemy obcokrajowcom.

https://www.youtube.com/watch?v=KN57zJ4Z0CA
https://www.facebook.com/Slownikpolskopolski/posts/3033891283324212/
https://www.youtube.com/watch?v=Hz46MU-E2ys
https://plus.nto.pl/prof-jan-miodek-nazwiska-trzeba-odmieniac/ar/c1-4161843
https://natemat.pl/76329,polski-najtrudniejszym-jezykiem-swiata-bez-przesady-ale-latwo-nie-jest-pytamy-lektorow-pracujacych-z-obcokrajowcami
https://www.youtube.com/watch?v=E3rURbSZg28
https://www.youtube.com/watch?v=n3jBEjjpRsk

Uczniów klas I i II zapraszamy również do udziału w konkursie on-line, w którym będą mogli wykazać się praktyczną wiedzą dotyczącą gramatyki języka polskiego. Konkurs odbędzie się dnia 11.03.2021.

Chętni do udziału w językowych potyczkach proszeni są o zgłaszanie się do p. A. Połeć- Dziemieszonek i p. E. Jezierskiej do 05. 03. 2021.

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .