[Aby zapoznać się ze szczegółami oferty należy kliknąć tryb pełnoekranowy]

II LO NA EUROPEJSKIM UNIWERSYTECIE LATAJĄCYM

EULNie udało się ich co prawda zorganizować w szkole, ale warsztaty w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego ostatecznie się odbyły – przez internet, za pomocą platformy Teams. Uczennice i uczniowie z II LO w Oleśnicy, dyskutowali o przyszłości Unii Europejskiej i jej roli we współczesnym świecie.

Spotkanie rozpoczęło powitanie uczestników - członków szkolnej grupy EPAS oraz prezentacja osób prowadzących. Następnie moderatorka z Centrum Edukacji Obywatelskiej - pani Anna Wuls poprosiła uczniów o graficzne przedstawienie ich wizji Europy w roku 2050.

Po kilkunastu minutach grupy zaprezentowały swoje pomysły, zaś ekspert – pan dr Krzysztof Biegun z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, członek Team Europe, komentując prace uczniów zainicjował dyskusję na temat przyszłości Europy. Odniósł się przy tym do zaprezentowanych na plakatach wątków m.in. do wartości europejskich, ekologii, strefy Euro czy praworządności.

Uczniowie zadawali liczne pytania ale też odnosili się do wypowiedzi ekspertów.

Ostatnią częścią spotkania była prezentacja dr. Krzysztofa Bieguna, który przedstawił działania UE w walce z COVID-19, omówił długoterminowy budżet EU oraz najważniejsze cele wspólnoty europejskiej na przyszłość: zielony ład i transformację cyfrową.
W końcowej części swojego wystąpienia nasz ekspert przekazał zaproszenie przewodniczącej Komisji Europejskiej - Ursuli von der Leyen do udziału w Konferencji w sprawie przyszłości Europy.

Europejski Uniwersytet Latający to inicjatywa realizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Komisję Europejską w Polsce Jej celem jest poszerzanie wiedzy młodych ludzi o Unii Europejskiej i jej funkcjonowaniu, a także o praktycznych aspektach członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

W spotkaniach prowadzonych przez ekspertów Team Europe i animatorów CEO bierze udział rocznie kilkanaście szkół w Polsce w tym II LO.