[Aby zapoznać się ze szczegółami oferty należy kliknąć tryb pełnoekranowy]

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL SZKÓŁ-AMBASADORÓW EPAS - RELACJA

epas logo222 i 23 kwietnia 2021r. odbył się ogólnopolski festiwal dla szkół szkół rozpoczynających udział w programie EPAS. Wzięło w nim udział czworo uczestników naszego szkolnego koła EPAS: Amelia Grzesik i Szymon Rajkiewicz z kl. 1a oraz Maja Cielecka i Weronika Sus z kl. 2c.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczęliśmy spotkaniem z Panią posłanką Janiną Ochojską. W tej części uczestniczyli także nasi opiekunowie w kole EPAS - pani Agnieszka Komsta-Fila oraz pan Tomasz Stępień. Dzięki otwartej formule spotkania każdy mógł zadać pytanie pani europosłance. Młodzież pytała o powody dla których pani J. Ochojska została europarlamentarzystką, jak ocenia działania UE w dziedzinie klimatu, praw kobiet, uchodźców i polską politykę wobec Białorusi. J. Ochojska gorąco nas zachęcała do jak najaktywniejszego udziału w życiu naszego państwa, do udziału w wyborach i do wywierania wpływu na rządzących Polską. To spotkanie na długo pozostanie w naszej pamięci.

Kolejną częścią festiwalu było podsumowanie działań, w których uczestniczyliśmy w ramach EPAS. W tym celu skorzystaliśmy z mapy, na której wszyscy uczestnicy mogli przypinać swoje szkoły z opisem własnych aktywności. Dzięki temu zadaniu mogliśmy poznać działania innych szkół zrzeszonych w sieci EPAS.

Po krótkiej przerwie poznaliśmy dwie aktywistki - Julię i Wiktorię z inicjatywy @bornineu, które opowiedziały, dlaczego właśnie teraz potrzebujemy młodzieżowego aktywizmu europejskiego. To inspirujące spotkanie zakończyła runda pytań i odpowiedzi dziewczyn.
Po nich głos zabrała Karolina Obajtek, która poszerzyła naszą wiedzę w temacie social mediów i ich funkcji. Dzień zakończyliśmy rozmowami z innymi uczestnikami EPAS w grupach.

Drugiego dnia (23.04) zaczęliśmy wykładem o storytelling'u. Mieliśmy okazję nauczyć się, jak przystępnie opowiadać o UE, ale też jak zainteresować słuchacza tym, o czym mówimy. Następnie zaprezentowano nam program wspólnie.eu – nową inicjatywę Parlamentu Europejskiego. Po krótkiej przerwie zostaliśmy podzieleni na 3 warsztaty. Troje z nas wzięło udział w wykładzie na temat mobilności europejskiej, na którym omówiliśmy możliwość wymian i studiów poza granicami Polski. Tematem drugiego było tworzenie młodzieżowej kampanii społecznej. Poznaliśmy najważniejsze elementy tworzenia kampanii społecznych i na pewno wykorzystamy tę wiedzę w naszych działaniach w przyszłości.

Wszyscy wyszliśmy z festiwalu EPAS bardzo zadowoleni i z radością oczekujemy kolejnych tak dobrze przygotowanych i zrealizowanych propozycji szkoleń.

Maja Cielecka i Weronika Sus – szkolne koło EPAS