OFERTA EDUKACYJNA II LO NA ROK SZKOLNY 2021/2022

oferta IILO 2021 2022 deck  filmik promocyjny 2020 deck2  oferta IILO 2021 2022 deck uczniowie  dolacz do nas3
materiał informacyjny
dla rodziców
film promocyjny
II LO w Oleśnicy
materiał informacyjny
dla uczniów
nauczyciele Dwójki zachęcają:
"Dołącz do nas!"

.

O DIETETYCE I ZDROWIU ZE STUDENTAMI UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO

dietaKolejne spotkanie uczniów klas medycznych ze studentami z SKN (Studenckie Koło Naukowe) dotyczyło zagadnień związanych z dietetyką, zdrowiem i nawykami dnia codziennego. Zajęcia przeprowadziły studentki z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Na wstępie studentki omówiły z nami, co to jest: dietetyka – to dział nauki medycznej o żywieniu człowieka zajmujący się zasadami żywienia człowieka zdrowego zasadami żywienia człowieka chorego oceny stanu odżywienia oceny wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia zapobiegania chorobom zależnym od żywienia oraz zdrowie – to stan psychiczny i fizyczny, który jest uznawany za pozytywny przez właściciela organizmu a co za tym idzie zdrowia.

Omówiliśmy sposoby organizacji dnia codziennego:

• Życie zgodnie z ustalonymi zasadami w trójkącie zdrowego żywienia;
• Ustalenie limitów żywieniowych, pozwalających nam na życie zgodnie z tym co chcemy jeść;
• Nie wzbranianie się od zachcianek wynikających z zasobów żywieniowych, które nie są zbyt zdrowe – np. podlegają definicji Fast food;

Zwróciliśmy uwagę na motywację – jest ona potrzebna do robienia tego, co ma na celu pomóc nam w czynnościach, które wyznaczamy sobie jako cel oraz dbanie o nawyki – promowanie dla samego siebie czynności i powtarzanie ich dla lepszych efektów;

W drugiej połowie wykładu omówiliśmy kilka wzorów (matematycznych), które pomogły zapoznać się z tematyką masy ciała i kaloryczności, a od razu po tym przeszliśmy do omówienia relacji z jedzeniem na redukcji. Studentki z Zakłady Dietetyki prowadzące webinar wyjaśniły, że w niektórych przypadkach jedzenie towarzyszy nam, aby odreagować różne emocje, jednak podstawą jest zobaczyć, że nie jest to zdrowe dla naszego organizmu i próbować zmienić swoje nawyki.

Przy tematyce zdrowego stylu życia poruszona została kwestia aktywności fizycznej, która wcale nie musi być męcząca, jeśli tylko będziemy robić to w ten sposób sprawiający nam przyjemność. Na koniec spotkania mieliśmy możliwość zadawania pytań, dotyczących studiów na kierunku dietetyka oraz możliwości rozwoju i podjęcia pracy , jakie są po ukończeniu Wydziału Nauk o Zdrowiu UMedu. Całość została zaprezentowana w ciekawy i jasny sposób dodatkowo pokazując pozytywne strony zdrowego stylu życia.

Magda i Dominika z klasy 2c
(spotkanie przygotował zespół nauczycieli biologii i chemii)

fot. https://images.app.goo.gl/t8UgfFKp3dPmxsGo8