II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

II LO W FINLANDII | DRUGI ETAP PROJEKTU ERASMUS+

fin26W ramach programu Erasmus+ 12 uczniów i 3 nauczycieli naszej szkoły, II Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnicy, wzięło udział w wyjeździe zagranicznym do Finlandii.

Wieczorem, trzeciego października, przez Monachium i Helsinki dotarliśmy do Peimarin koulutuskuntayhtymä, Ammattiopisto Livia (Pemarns samkommun för utbildning, Yrkesinstitut Livia – to nazwa w języku szwedzkim) w miejscowości Parainen, po szwedzku – Pargas (ten rejon Finlandii jest obszarem, na którym językiem urzędowym oprócz języka fińskiego jest również język szwedzki, stąd podwójne nazewnictwo). Przywitali nas uczniowie tej szkoły z nauczycielami, a towarzyszyli nam uczestnicy programu z francuskiej szkoły Lycée d'Enseignement Général et Technologique Agricole w Laval (zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć dokumentujących pobyt w Finlandii camera, wkrótce pojawi się również szczegółowa relacja z wyjazdu w postaci internetowego pamiętnika, spisanego przez uczestników projektu).

 

Hasło realizowanego przez II LO projektu brzmi "Woda, jako dziedzictwo podlegające ochronie" i w takiej tematyce utrzymane były liczne wykłady, warsztaty i wyjazdy edukacyjne. Wyprawa była dla nas okazją, aby od strony technicznej poznać sposoby pomiaru różnych parametrów wód Bałtyku – jej temperatury oraz stopnia zasolenia i przejrzystości – za pomocą przeznaczonych do tego przyrządów.

Mieliśmy także możliwość pobrania próbek wody morskiej oraz występujących w niej fitoplanktonów, a z rzeki Aura – próbki bezkręgowców, które następnie rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy. Zaznajomiliśmy się z metodą połowu za pomocą wędek elektrycznych, która pozwala określić stopień zanieczyszczenia wody, dokumentując informacje o występowaniu danych gatunków ryb na metr kwadratowy rzeki. Metoda połowu zakazana Polsce, w Finlandii stosowana jest wyłącznie do badań i tylko za specjalnym pozwoleniem.

Na terytorium Finlandii występuje wiele podmokłych terenów zwanych torfowiskami. Ich niezwykły urok dane nam było poznać na obszarze Parku Narodowego Kurjenrahka. Fińskie torfowiska to ogromne tereny - rezerwuary wody oraz środowisko życia różnorodnych roślin bagiennych, także tych będących źródłem pożywienia dla zwierząt oraz człowieka. Bez żadnych konsekwencji mogliśmy zbierać i próbować świeżą żurawinę, którą często delektują się żyjące w parku żurawie. Szczególnym zaskoczeniem była powszechność występowania maliny moroszki (endemitu polodowcowego) na tych terenach, bo w Polsce roślina ta objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.

Oprócz intensywnych prac związanych z realizacją programu, mieliśmy szansę poznać szóste największe miasto w Finlandii – Turku oraz doświadczyć tradycyjnego, fińskiego „rarytasu" - sauny. Z kolei całodniowa wycieczka statkiem na wyspę Seili ukazała nam jej trudną historię jako miejsca, do którego wysyłane były osoby chore na trąd, a później – do powstałego szpitala psychiatrycznego.

Zwieńczeniem pobytu w Suomi (fińska nazwa Finlandii) było podsumowanie poszczególnych dni przez wyznaczone międzynarodowe grupy w formie prezentacji, co pozwoliło nam usystematyzować zdobytą wiedzę i przypomnieć sobie najważniejsze fakty. Pobyt zakończyliśmy wspólną, uroczystą kolacją, na której królowały ryby złowione i przyrządzone przez naszych fińskich kolegów.

Wraz z uczniami z Francji doświadczyliśmy szeroko pojętej kultury fińskiej, poznaliśmy bogatą historię kraju i konkretnych miejsc oraz zawarliśmy nowe, budujące znajomości. Zdobyliśmy wiedzę i doświadczenia, które zostaną z nami na całe życie i pomogą nam wspólnie budować lepszą przyszłość, w której woda, jako dobro nadrzędne, jest chroniona i rozsądnie użytkowana.

Kolejnym i zarazem ostatnim etapem realizacji projektu będzie wyjazd do francuskiego Laval. Znamy już termin wyprawy. Mikołajki bieżącego roku :-).  Czas powoli pomyśleć o biletach...

Roksana Fiołka

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .