PRAWO DO EDUKACJI PRAWEM CZŁOWIEKA - DEBATA W MODELU ONZ

debata10.2021W miniony piątek, 22.10.2021 r. w II LO debatowaliśmy nad prawem do edukacji. Debata odbyła się w zmodyfikowanym i uproszczonym przez nas modelu debat ONZ w warunkach dystansu w sali gimnastycznej. Spotkanie poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego i pomysłodawczyni wydarzenia Jowita Raczkowska. Wprowadziła nas ona w tematykę dostępu do edukacji krótką prezentacją. Następnie głos oddała delegacjom.

Trzyosobowe zespoły reprezentujące niemal wszystkie klasy w szkole wcieliły się w rolę ambasadorów różnych państw członkowskich ONZ. Ich zadaniem była prezentacja i charakterystyka własnego systemu edukacji oraz jego głównych bolączek. Wszystkie zespoły przedstawiły w sposób merytoryczny najważniejsze problemy edukacji we własnym kraju.

Wystąpienia delegacji Chin, Japonii i Korei Południowej koncentrowały się wokół ogromnego obciążenia uczniów nauką i panującego wyścigu szczurów. Poważnym problem edukacji w tych krajach jest brak akceptacji dla "słabości". Jego efektem "ubocznym" jest wysoka liczba przypadków samobójstw wśród młodych ludzi. Przedstawicielka Brazylii opisała edukację w swoim kraju jako system nierówności, w którym, biedniejsi, są często zmuszeni do przedwczesnego kończenia edukacji z powodu sytuacji ekonomicznej i społecznej, w skutek czego ponad 11 milionów Brazylijczyków, w wieku 15 lat lub starszych, nie potrafi czytać i pisać. Ambasador Australii podkreślił pozytywy wcześniejszych doświadczeń ze zdalną edukacją. Australijscy uczniowie nie odczuli dzięki temu ograniczeń spowodowanych przez pandemię Coronavirusa. Przedstawicielka polskiej delegacji skoncentrowała się w swym wystąpieniu na kondycji zawodu nauczyciela w Polsce. Odniosła się do wynagrodzenia pedagogów, ich przygotowania, zaangażowania, wyposażenia i niedofinansowania szkół, co z kolei jest kluczowym czynnikiem niskiego poziomu polskiej edukacji.

Druga część naszego wydarzenia przebiegała mniej formalnie a jej bardziej otwarta formuła dyskusji wprowadziła elementy autentycznego sporu. Chętni delegaci zabierali głos i zadawali pytania. Również niektóre osoby przysłuchujące się debacie mogły zadać swoje pytanie. Niestety nie wszystkim udało się zdobyć mikrofon i wiele wątków nie miało szansy wybrzmieć.

Naszą Debatę oceniamy jako udane przedsięwzięcie. Także w przyszłości należy korzystać z debatowania jako metody dydaktycznej. W ten sposób możemy zdobywać wiedzę, dzielić się nią z innymi, ćwiczyć w publicznych wystąpieniach, urozmaicać nasze szkolne życie.
Pragniemy serdecznie podziękować i pogratulować wszystkim uczestniczącym w debacie koleżankom i kolegom.

Dziękujemy również wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób wsparły organizację tego wydarzenia.

Samorząd Uczniowski II LO