II LO NA EUROSCOLI

EUROSCOLA2021W piątek, 26.11.2021 r. grupa młodszych ambasadorów Parlamentu Europejskiego wzięła udział w zdalnej sesji Euroscoli. Wraz z nami w Strasburgu było 2400 uczniów z 80 szkół z 24 krajów! W tym ponad dwugodzinnym wydarzeniu gościliśmy wirtualnie w budynku Parlamentu Europejskiego i rozmawialiśmy o „Zmianach klimatu i środowiska: Jak możemy żyć w zgodzie z naturą?

Po uroczystym powitaniu uczestników i przemówieniu przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Marii Sassoliego, spotkaliśmy się z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego panią Heidi Hautala z Grupy Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie w PE. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań na żywo. Większość pytań dotyczyło kwestii klimatycznych, ale padły też pytania o przestrzeganie praw człowieka oraz praworządności.

W ramach naszych przygotowań do debaty nagraliśmy filmik z pytaniem o zagrożenia dla bioróżnorodności, które zostało wyemitowane w czasie trwania sesji. Odniósł się do niego w swojej części ekspert Giacomo Fassina – doradca Komisji ds. Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI).

Drugim zadaniem, które przygotowaliśmy na sesję był plakat na konkurs na Instagramie, ogłoszony przez organizatorów. Wygrała praca Jowity Raczkowskiej, a nagrodą dla zwyciężczyni było łączenie w czasie sesji na żywo.

W trakcie sesji wszyscy uczestnicy Euroscoli mogli zgłaszać swoje pomysły rozwiązań problemów klimatycznych. Nie mogło w tym miejscu zabraknąć elementu demokracji, jakim są oczywiście głosowania. W trakcie głosowania na slido 58% spośród 531 głosujących poparło propozycję, która dotyczyła opodatkowania firm niestosujących recyclingu w swojej produkcji oraz ustanowienie rządowych programów, motywujących przedsiębiorstwa do recyklingu.

Mimo, że nasza wizyta w Parlamencie Europejskim miała charakter wirtualny, wzmocniła przekonanie, że sprawy ochrony klimatu to obecnie najważniejszy temat w debacie publicznej.

Cała transmisja Euroscoli z 26.11.2021 do obejrzenia na Facebooku pod linkiem: https://www.facebook.com/euroscola/videos/438943327577652

Młodsze Ambasadorki/ Młodsi Ambasadorzy PE w II LO Oleśnica