SUKCES JULII MAZUR W SENACIE RP

J.Mazur senat2022Z dumą informujemy, że uczennica klasy 2a Julia Mazur w etapie centralnym ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. "Senat RP – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej" zajęła 24 miejsce w Polsce.

W pierwszym etapie konkursu Julia napisała pracę konkursową na temat: "Senat jest tym, co pozostałe władze do szlachetnych działań pobudza, od nieuczciwych odwodzi, a namiętności studzi". Oceń funkcje i potrzebę istnienia Senatu w świetle powyższej refleksji Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Jej praca została wysoko oceniona i Julia zakwalifikowała się do centralnego etapu konkursu.

W drugim etapie konkursu zadaniem Julii było rozwiązanie testu. Pytania testowe dotyczyły problematyki systemu naczelnych władz państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem roli i znaczenia Senatu RP.

Udział w finale konkursu był dla Julii i jej opiekunki pani Agnieszki Komsty-Fili również okazją do zwiedzenia budynków polskiego parlamentu oraz spotkania z Marszałkiem Senatu RP panem prof. Tomaszem Grodzkim, który skierował do uczniów następujące słowa:

"Gratuluję zwycięzcom, ale dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu. Pamiętajcie, że w tej sztafecie pokoleń, w której moje pokolenie miało ciekawy czas - stan wojenny, pożegnanie ustroju komunistycznego, budowa nowej Polski, dla was będą inne wyzwania, ale nie bójcie się marzyć" – powiedział Marszałek. Dodał, że to jest tak, jak w powiedzeniu Alberta Einsteina, że wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że nie da się zrobić i on to właśnie robi. Tym się kierujcie" – zachęcał Marszałek.

"Jeśli drogi życiowe poprowadzą was do polityki, do samorządów, pamiętajcie, że to droga pokory i służby, że trzeba oddać się drugiemu człowiekowi zgodnie z łacińską maksymą "Alteri vivas oportet si tibi vis vivere", która w dowolnym tłumaczeniu oznacza „Na ile żyjemy dla innych, na tyle żyjemy dla siebie". Dodał, że ta maksyma obowiązuje niezależnie od wyboru drogi życiowej i w każdym środowisku. Marszałek życzył młodzieży szczęścia i podejmowania dobrych wyborów w życiu.

W finale konkursu udział wzięło 80 uczestników, którzy zakwalifikowali się do II etapu. Laureatami zostało 30 uczestników konkursu. Oprócz nagród rzeczowych i finansowych zwycięzcy otrzymają indeksy kilku uczelni wyższych.

Konkurs zorganizowany został przez Kancelarię Senatu i Katedrę Prawa i Instytucji Unii Europejskiej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach obchodów 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.

Serdecznie gratulujemy Julii Mazur sukcesu!