II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

PRZEDSTAWICIELE KOŁA EPAS Z II LO Z WIZYTĄ W STRASBURGU

epas strasburg 2022Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS) to projekt, dzięki któremu możemy bliżej poznać zasady działania tej unijnej instytucji i jej wpływ na życie nas - Europejczyków.

Od kilku lat szkolne koło EPAS prowadzone przez p. Agnieszkę Komstę-Filę angażuje się w wiele działań związanych z tematyką europejską. Tym razem nasi przedstawiciele Maja Cielecka z kl. 3C i nauczyciel jęz. angielskiego p. Tomasz Stępień wzięli udział w zorganizowanym przez Parlament seminarium z okazji wręczenia nagrody filmowej LUX (https://luxaward.eu).

Oto nasza relacja:

Do Strasburga dotarliśmy wieczorem we wtorek 7 czerwca. Następnego dnia rano razem z przedstawicielami kół EPAS z całej Europy rozpoczęliśmy wizytę w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

 

 Najpierw mieliśmy okazję przysłuchiwać się dyskusji panelowej na temat rozwoju kinematografii europejskiej i samej nagrody LUX, a następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie gmachu Parlamentu, w którym znaleźliśmy wiele polskich akcentów. Na sali plenarnej trafiliśmy na finał wystąpienia p. Rusłana Stefanczuka, przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy, którego oklaskiwaliśmy razem z europosłami i przewodniczącą Komisji Europejskiej p. Ursulą von der Leyen. Była to naprawdę podniosła chwila. Po ceremonii wręczenia nagrody LUX, którą otrzymał film „Quo vadis, Aido" w reż. Jasmili Žbanić, obserwowaliśmy sesję głosowania nad poprawkami do aktów prawnych regulujących politykę klimatyczną UE. Na zakończenie wizyty odbyła się sesja informacyjna, w czasie której mogliśmy razem z innymi uczestnikami zadać pytania dotyczące funkcjonowania Parlamentu Europejskiego i uzyskać odpowiedzi bezpośrednio od osób tam pracujących.

Po południu znaleźliśmy jeszcze czas na krótkie zwiedzanie Strasburga w towarzystwie przedstawicieli zaprzyjaźnionego koła EPAS z Gniezna, a potem przyszedł czas na odpoczynek, bo nasz samolot odlatywał już przed siódmą rano. Ku naszemu zdumieniu na pokładzie spotkaliśmy p. Stefanczuka, którego wystąpienia słuchaliśmy poprzedniego dnia. Oczywiście przekazaliśmy mu wyrazy poparcia i solidarności z Ukrainą.

Wizyta w siedzibie Parlamentu była bardzo ciekawa i pokazała, że ta ważna instytucja jest bardzo bliska nam wszystkim. Oczywiście w tej krótkiej relacji nie mogliśmy zawrzeć wszystkich naszych wrażeń oraz drobnych przygód czy anegdot, którymi chętnie podzielimy się spotkaniach koła EPAS. Przy okazji wszystkich zachęcamy do dołączenia do nas. Jak widać – naprawdę warto!

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .