PODSUMOWANIE TRZYLETNIEGO PROJEKTU W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

ersamus"Woda jako dziedzictwo kulturowe" to temat przewodni unijnego projektu w ramach programu Erasmus+ , który właśnie zakończyliśmy. Pandemia nieco wydłużyła czas realizacji, ale udało nam się zrealizować wszystkie cele i mobilności. Szkoły z Francji (Laval) i Finandii (Livia, Parainen) są już na stałe wpisane w grafik naszych projektów unijnych, gdyż współpracę rozpoczęliśmy już ponad 10 lat temu przy programie Comenius.

Wszystkie mobilności obfitowały w zdobywaną wiedzę na płaszczyźnie edukacyjnej, kulturowej, turystycznej oraz językowej. Nasi uczniowie okazali się świetnymi liderami, komunikatywnymi i otwartymi na nowe doświadczenia.

Zwiedziliśmy wiele przepięknych miejsc jak Mont Saint Michel we Francji, gdzie oprócz zwiedzania klasztoru, mieliśmy nietuzinkową możliwość spaceru boso po dnie morza w trakcie odpływu; trekingu w Karkonoszach; spaceru po fińskich torfowiskach czy też odbycia podróży statkiem badawczym po Morzu Archipelagowym. Motywem przewodnim była woda, ocena jej jakości, parametrów, poznanie fauny i flory oraz możliwości jakie daje nam woda (m.in. wizyta w elektrowni pływowej La Rance - pierwszej i jednej z dwóch jedynych na świecie elektrowni wodnych wykorzystujących cykl przypływów i odpływów).

Nasi uczniowie mieli możliwość poznania zasad funkcjonowania szkół w Finlandii i Francji, poznania codzienności, historii i zwyczajów mieszkańców miast partnerskich, a także pozwolił na sprawdzenie swoich umiejętności językowych zarówno w zakresie podstawowej komunikacji między uczestnikami, oraz w zakresie specjalistycznego słownictwa obejmującego ochronę środowiska, historię, aspekty kultury i zwyczajów poszczególnych krajów.

Projekt obejmujący wizytę w dwóch atrakcyjnych turystycznie krajach (Finlandia, Francja oraz częściowo Niemcy) był dla części uczestników pierwszą w życiu szansą na podróż lotniczą oraz pobyt za granicami kraju. Pozwolił oswoić się z trudnymi, szczególnie w „covidowym" czasie, aspektami organizacji skomplikowanej podróży, obejmującej kilka środków transportu (samolot, autobus, kolej, metro etc.).

Uczniowie mieli możliwość konfrontacji, współdziałania, obserwacji i poznawania świata rówieśników z różnych krajów. Wspólnie zwiedzanie, gry, wizyty w saunie, ognisko, posiłki, pobyt w ramach wyjazdów, rozgrywki szachowe i bilardowe, mecze piłki nożnej oraz potyczki na konsolach gier – wszystkie te niewymuszone aspekty współistnienia stanowiły ogromną wartość dodaną projektu i zaowocowały dłuższymi znajomościami.

Każde z tych doświadczeń zostało szczegółowo opisane oraz upublicznione z wykorzystaniem dedykowanej strony internetowej projektu, mediów społecznościowych oraz lokalnych mediów w poszczególnych krajach.

Na chwilę obecną czekamy na akceptację realizacji projektu, ale już snujemy plany na kolejne lata. 10 lat współpracy sprawiło, że zostaliśmy przyjaciółmi i wspólnie chcemy umożliwić naszym uczniom poznawanie, doświadczanie oraz otwieranie się na to co nowe i nieco odmienne.

Szczegółowe relacje ze wszystkich etapów realizacji projektu oraz bogata dokumentacja fotograficzna są dostępne w zakładce Erasmus+ na szkolnej stronie internetowej oraz na stronie projektu