II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ W II LO, EDYCJA 2022 c.d.

TEG 2 2022Tegoroczna edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej odbyła się pod hasłem: „Solidarnie ponad granicami! Razem uczyńmy szkoły jeszcze bardziej otwarte, solidarne i świadome globalnie". W tym roku wydarzenia festiwalu zaplanowano na trzy dni od 15 do 17.11.2022.

Oprócz wydarzeń, które zostały już opisane na naszej stronie, młodzież wzięła też udział w webinarach oraz wykonywała zadania zaplanowane w formie gry szkolnej. W II Liceum Ogólnokształcącym do gry przystąpił zespół Active&Green - dziesiątka młodych ludzi ze szkolnego koła EPAS. Ich zadaniem oprócz udziału we wspomnianych webinarach była realizacja minimum 4 zadań, które mogli wybrać z puli 27 zadań, podzielonych na cztery tematy kluczowe: międzykulturowość i migracje, równość płci, zmiana klimatu i różnorodność biologiczna.

 

Grupa Active&Green demokratycznie zdecydowała się na wybór zadań: „Stereotyp, uprzedzenie, dyskryminacja" oraz „Obce gatunki inwazyjne". Pracując odpowiadali jednocześnie na Cele zrównoważonego rozwoju nr 4,5 i 10 (Dobra jakość edukacji, Równość płci, Mniej nierówności) oraz 14 i 15 (Życie pod wodą, Życie na lądzie). Ślady ich aktywności można podziwiać na specjalnie w tym celu założonym padlecie (pod linkiem https://globalna.padlet.org/1/teg2022_padlet_4 oraz w przestrzeni szkoły na korytarzach. Swój udział w TEG uczestnicy podsumowują następująco:

„Praca w tegorocznym Tygodniu Edukacji Globalnej nauczyła mnie efektywnego zdobywania wiedzy poprzez pracę w grupie. ...Tematy przez nas wybrane, tj. dyskryminacja, stereotypy czy uprzedzenia, z całą pewnością stanowią problem w obecnych czasach. To ważne, aby o nich dyskutować. TEG polecam wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się przydatnych rzeczy, jednocześnie pracować w grupie i dobrze spędzić czas."

„Praca w tegorocznej edycji Tygodnia Edukacji Globalnej pozwoliła mi rozwinąć umiejętność pracy w grupie, ale także zwiększyła moja wiedzę na tematy dotyczące m.in dyskryminacji czy chociażby na temat stereotypów, które w dalszym ciągu funkcjonują w naszym społeczeństwie. Moim zdaniem był to przyjemnie spędzony czas."

„TEG to zdecydowanie zupełnie inna bajka jeśli chodzi o naukę i poszerzanie horyzontów. Zderzenie swoich opinii i wiadomości z innymi uczestnikami wydarzenia oraz połączenie ich w jedno, żeby stworzyć coś, z czego będziemy dumni jako grupa, to zupełnie inna forma rozwoju. Tematy zachęcały nas do współpracy i poznawania siebie wzajemnie, (co również było na duży plus) chociaż nie były one najprostsze jak np. dyskryminacja, uprzedzenia i stereotypy. Zdecydowanie mogę polecić branie udziału w takim wydarzeniu wszystkim, którzy chcą poznać kolejne fakty o świecie z ciekawych webinarów i samodzielnego researchu na temat palących i aktualnych zjawisk globalnych."

„Dzięki pracy w tegorocznym Tygodniu Edukacji Globalnej poznałem wiele nowych osób i lepiej zintegrowałem się z grupą, nauczyłem się również wielu ciekawych rzeczy. Poszerzyłem swoją wiedzę na temat dyskryminacji, stereotypów i uprzedzeń odnośnie pewnych grup społecznych oraz o tematach związanych z bioróżnorodnością i geografią. Dzięki pracy w grupie zdziałaliśmy naprawdę dużo i bardzo miło spędziliśmy czas."

„Praca w tegorocznym Tygodniu Edukacji Globalnej pokazała mi, że praca w grupie może być bardzo przyjemnym i efektywnym sposobem na zdobywanie nowej wiedzy. Nie spodziewałam się, że u nas w szkole są tak wspaniałe osoby które starają się zmienić świat. Na zajęciach dowiedziałam się między innymi jakim dużym problemem są wciąż rosnące stereotypy w naszym środowisku. Zajęcia były bardzo przydatne i polecam je każdemu!"

„Uważam, że tematy zawarte w tegorocznym TEG poruszały nie tylko nasze umysły ale i serca. Zmiany klimatyczne, różnorodność biologiczna, równość płciowa, międzykulturowość i migracje to tematy jakże nam wszystkim bliskie, ale wciąż jako ludzie potrafimy je ignorować na rzecz własnych interesów czy przekonań. Praca w grupach pozwoliła nam skonfrontować swoje zdanie i odnaleźć wspólną drogę, zamiast dzielić - stworzyć wspólną bezpieczną przestrzeń. Nasza planeta jest jedna, a rozwiązań jest wiele, jednak dzięki formie nauki jaką oferuje TEG, każdy z nas może się wykazać i przedstawić swoją siłę i swe mocne strony."

Organizatorem wszystkich wydarzeń w ramach Festiwalu było Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Opiekę nad grupą sprawowała nauczycielka – p. Agnieszka Komsta-Fila.

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .