II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

FINAŁ KONKURSU KRASOMÓWCZEGO NA UNIWERSYTECIE SWPS

konkurs krasomowczy1 2022W miniony piątek 09.12.2022 roku klasa 2a pod opieką p. Agnieszki Komsty-Fili oraz p. Marty Wójcik miała okazję uczestniczyć w finale Konkursu Krasomówczego, zorganizowanego przez Wydział Prawa Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. To wydarzenie było pewnego rodzaju symulacją rozprawy sądowej. Studenci biorący czynny udział w konkursie wcielali się w role adwokatów - obrońców czy też oskarżycieli i poprzez prezentowanie swoich mów końcowych, przygotowanych zależnie od rozpraw, które wylosowali, rywalizowali między sobą prezentując swoje krasomówcze talenty oraz merytoryczną wiedzę prawniczą. Obserwujący rywalizację goście mogli poczuć się jak publiczność w prawdziwym sądzie.

 

Jak to bywa podczas konkursów, nie zabrakło również jury. Studentów i ich umiejętności oceniali - przewodnicząca jury, czyli prof. Uniwersytetu SWPS, Dziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu, dr hab. Monika Lewandowicz-Machnikowska oraz członkowie jury – prok. Prokuratury Okręgowej Małgorzata Klaus, adw. dr Andrzej Malicki i prof. dr hab. Igor Borkowski. W finale przedstawione zostały 4 sprawy – dwa kazusy cywilne i dwa kazusy karne.

Samych finalistów było siedmioro, a więc jeden ze studentów nie miał pary, podczas gdy inni stawali naprzeciwko siebie i w swoich mowach końcowych oraz replikach na nie, wymieniali się argumentami wynikającymi z wiedzy z zakresu prawa karnego i cywilnego.

Wszystkie mowy końcowe oraz odpowiedzi studentów były bardzo imponujące, rzetelne i wskazywały na to jak ci młodzi ludzie wspaniale potrafią poradzić sobie w sytuacjach, z którymi mogą się spotkać na drodze swojej kariery, więc było to świetne przygotowanie do późniejszej pracy w zawodzie adwokata. Trzecie miejsce w finale konkursu krasomówczego zajęła studentka wcielająca się w rolę adwokata pozwanego w sprawie kazusu cywilnego, dotyczącego wypadku pieszej z rowerzystą. Drugie miejsce w konkursie zajął obrońca ofiary w sprawie pierwszego kazusu karnego. Konkurs wygrała studentka wygłaszająca mowę obrończyni oskarżonego w sprawie zabójstwa.

Co warte podkreślenia decyzja podjęta przez jury konkursu pokrywała się z odczuciami większości naszej klasy.

Myślę, że to wydarzenie było ciekawym i inspirującym doświadczeniem zarówno dla uczestników konkursu, jak i dla publiczności licznie zgromadzonej w auli USWPS we Wrocławiu.

Karolina Tęcza (kl.2A)

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .