W miniony piątek 09.12.2022 roku klasa 2a pod opieką p. Agnieszki Komsty-Fili oraz p. Marty Wójcik miała okazję uczestniczyć w finale Konkursu Krasomówczego, zorganizowanego przez Wydział Prawa Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. To wydarzenie było pewnego rodzaju symulacją rozprawy sądowej. Studenci biorący czynny udział w konkursie wcielali się w role adwokatów - obrońców czy też oskarżycieli i poprzez prezentowanie swoich mów końcowych, przygotowanych zależnie od rozpraw, które wylosowali, rywalizowali między sobą prezentując swoje krasomówcze talenty oraz merytoryczną wiedzę prawniczą. Obserwujący rywalizację goście mogli poczuć się jak publiczność w prawdziwym sądzie.
Jak to bywa podczas konkursów, nie zabrakło również jury. Studentów i ich umiejętności oceniali - przewodnicząca jury, czyli prof. Uniwersytetu SWPS, Dziekan Wydziału Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu, dr hab. Monika Lewandowicz-Machnikowska oraz członkowie jury – prok. Prokuratury Okręgowej Małgorzata Klaus, adw. dr Andrzej Malicki i prof. dr hab. Igor Borkowski. W finale przedstawione zostały 4 sprawy – dwa kazusy cywilne i dwa kazusy karne.
Samych finalistów było siedmioro, a więc jeden ze studentów nie miał pary, podczas gdy inni stawali naprzeciwko siebie i w swoich mowach końcowych oraz replikach na nie, wymieniali się argumentami wynikającymi z wiedzy z zakresu prawa karnego i cywilnego.
Wszystkie mowy końcowe oraz odpowiedzi studentów były bardzo imponujące, rzetelne i wskazywały na to jak ci młodzi ludzie wspaniale potrafią poradzić sobie w sytuacjach, z którymi mogą się spotkać na drodze swojej kariery, więc było to świetne przygotowanie do późniejszej pracy w zawodzie adwokata. Trzecie miejsce w finale konkursu krasomówczego zajęła studentka wcielająca się w rolę adwokata pozwanego w sprawie kazusu cywilnego, dotyczącego wypadku pieszej z rowerzystą. Drugie miejsce w konkursie zajął obrońca ofiary w sprawie pierwszego kazusu karnego. Konkurs wygrała studentka wygłaszająca mowę obrończyni oskarżonego w sprawie zabójstwa.
Co warte podkreślenia decyzja podjęta przez jury konkursu pokrywała się z odczuciami większości naszej klasy.
Myślę, że to wydarzenie było ciekawym i inspirującym doświadczeniem zarówno dla uczestników konkursu, jak i dla publiczności licznie zgromadzonej w auli USWPS we Wrocławiu.
Karolina Tęcza (kl.2A)