II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

TYDZIEŃ FILMU NIEMIECKIEGO ORAZ WIZYTA W MUZEUM PANA TADEUSZA

kontraJak co roku tradycyjnie w styczniu w wybranych polskich kinach odbywa się Tydzień Filmu Niemieckiego. Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu zaprosił także naszych uczniów na seans dla młodzieży: film "Kontra" w kinie Nowe Horyzonty. W seansie wzięli udział uczniowie klas drugich uczący się języka niemieckiego oraz panie Ewa Hejna i Agnieszka Komsta-Fila - organizatorka wydarzenia.

Akcja filmu „Kontra" rozgrywa się we Frankfurcie, gdzie profesor Richard Pohl wykłada prawo na Uniwersytecie Goethego, a Naima Hamid studiuje prawo.

 

Pochodząca z Maroka studentka zostaje znieważona na tle rasowym podczas wykładu profesora Pohla, znanego ze swojego cynicznego zachowania. Kiedy nagrania tego zdarzenia pojawiają się w Internecie, grozi mu postępowanie dyscyplinarne i możliwa utrata pracy. Rektor uniwersytetu Alexander Lambrecht sugeruje swojemu przyjacielowi Pohlowi, aby przygotował studentkę do ogólnokrajowego konkursu debat i w ten sposób poprawił swoje perspektywy w postępowaniu dyscyplinarnym. Pohl i Hamid początkowo nie są zainteresowani współpracą, ale oboje zgadzają się na nią. Ich praca wydaje się odnosić sukcesy, dopóki Naima nie zdaje sobie sprawy, że jest wykorzystywana do ochrony Pohla przed utratą profesury i zabezpieczenia reputacji uniwersytetu.

Tematyka filmu, główni bohaterowie i współczesne tło kulturowe przedstawionych wydarzeń to argumenty, które sprawiły, że obraz trafił do naszych gustów. Wyszliśmy z seansu pod dużym wrażeniem tego filmu.
Nasze dyskusje musieliśmy jednak odłożyć na później, ponieważ kolejnym punktem wycieczki do Wrocławia było Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum. Podzieleni na dwie grupy pod opieką przewodników zwiedziliśmy ekspozycję poświęconą epoce romantyzmu - Rękopis Pana Tadeusza.
Rękopis „Pana Tadeusza" to opowieść wprowadzająca nas w poetycką wizję Adama Mickiewicza, pokazująca świat polskiej szlachty pierwszej połowy dziewiętnastego wieku na niezwykle ciekawym tle polskiego i europejskiego romantyzmu oraz burzliwej historii ówczesnej Europy.

Panowie przewodnicy zabrali nas w podróż, podczas której poznaliśmy kluczowe inspiracje, historię powstania, świat przedstawiony i recepcję epopei. Zobaczyliśmy również sam rękopis „Pana Tadeusza", który jest najcenniejszym eksponatem Ossolineum i jednym z najwartościowszych zabytków polskiej kultury.
Po tej dawce kultury czekała nas jeszcze podróż do Oleśnicy, która okazała się niemiłą „atrakcją" z uwagi na wypadek, który przedłużył drogę powrotną o prawie godzinę.
Cały dzień możemy jednak zaliczyć do bardzo udanych.

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .