II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

"Stoi na stacji lokomotywa..." - czyli II LO na jubileuszu linii Wrocław - Oława

Jubileusz_kolejowyTak dokładnie było 19 maja 2012 r. na stacji Dworzec Główny we Wrocławiu. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu przygotował obchody 170 rocznicy uruchomienia połączenia kolejowego Wrocław – Oława (to historyczne wydarzenie odbyło się 22 maja 1842) i z tej okazji uruchomił specjalny pociąg na trasie Wrocław – Oława.

W obchody jubileuszu jak zwykle zaangażowali się uczniowie naszej szkoły. Niestety nie mogli być z nami uczniowie byłych klas: III c i III f – żelazna ekipa kolejowych wolontariuszy – matura!!! Ich miejsce zajęły uczennice klasy II a: Ania Kurzawa i Małgosia Kasperowicz. To właśnie one razem z Panią Małgorzatą Pycelą (największą znawczynią kolejnictwa na Dolnym Śląsku w naszej szkole) miały okazję podróżowania zabytkowymi wagonami z początku XX wieku, przyjrzenia się pracy maszynistów w równie zabytkowej lokomotywie, a także przejażdżkę wozem pogotowia kolejowego, kierowanym przez strażaków kolejowych. Niezapomniane wrażenia z tej podróży to: lokomotywa , zapach pary i dymu z kotła, drewniane siedzenia w przytulnych przedziałach – to wszystko dane było przeżyć uczestnikom tego wyjątkowego wydarzenia. To nic, że jechały z szybkością 45 km/h, a sadza osiadała na włosach i ubraniach , wszystkie czuły się jak w wehikule czasu. A warto było znieść trudy podróży, bo Oława przywitała ich uroczyście orkiestrą i poczęstunkiem.| camera


Nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w kolejowym projekcie, którego współautorem jest Pan Marcin Kowalczyk – członek zarządu KSK. Namacalnym efektem pracy wolontariuszy z II LO jest odnowiony wagon ( z 1911r.) oraz wystawa w jego wnętrzu poświęcona historii kolejnictwa. Dawni uczestnicy projektu skończyli już szkołę, ale mają swoich następców. Miejmy nadzieję, że to zaledwie forpoczta tych wszystkich, którzy za przykładem pana Marcina Kowalczyka, Bartka, Mrówki, Kamili, Magdy, Gosi ,…..i niżej podpisanych dadzą się uwieść czarowi kolei żelaznej.


Małgorzata Pycela
Anna Kurzawa

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .