II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Konferencja "Prawa dziecka a aktywność obywatelska"

Prawa dziecka aDnia 19 grudnia Samorząd Szkolny w składzie: Ania Rybaczyk, Wojtek Mazur, Magdalena Szymanek, oraz członkowie Młodzieżowej Rady Miasta : Krzysztof Konarzewski, Patryk Królik, Adrian Pietrzak wraz z opiekunem panią Małgorzatą Wojtczak w ramach poszerzania horyzontów udali się na konferencję ,,Prawa dziecka a aktywność obywatelska".

Na konferencji były poruszane tematy z zkaresu praw oraz obowiązków dzieci. Przyjrzeliśmy się bliżej Konwencji Praw Dziecka. Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego, z tej okazji, że rok 2012 jest rokiem Korczakowskim, przybliżyli nam również postać Janusza Korczaka, który swoje życie poświęcił właśnie dzieciom, szczególnie tym osieroconym. Uczniowie tej szkoły przygotowali inscenizację rozprawy sądowej, do której scenariusz przygotowała dr Laura Koba. Specjalnym gościem była znana z telewizji sędzia Anna Maria Wesołowska, która wygłosiła przemówienie i opowiedziała wiele historii związanych z jej zawodem i wykonywana pracą.

 

Na koniec odbyła się debata, w trakcie której uczniowie mogli zadawać pytania zgromadzonym ekspertom. Pani sędzia także podpowiedziała Samorządowi wiele pomysłów, które prawdopodobnie zostaną wprowadzone w życie szkoły. Zaproponoała na przykład prowadzenie skrzynki, do której uczniowie będą mogli wrzucać skargi i zażalenia związane z łamaniem ich praw przez nauczycieli lub rówieśników. Dzięki konferencji dowiedzieliśmy się nowych faktów na temat naszych praw, a także zdaliśmy sobie sprawę, jakie mogą być niekorzystne skutki ich nieznajomości, a także naszej bierności związanej z obojętnością w kontekście łamania naszych praw.

 

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .