II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Comenius_Dziennik projektu 2013/2014


12.06.2014

Zajęcia terenowe na obszarach objętych programem Natura 2000

DSCF5919Nie wszyscy mieszkańcy Oleśnicy wiedzą, że na terenie ich miasta usytuowany jest obszar ochrony siedliskowej NATURA 2000. Swoim zasięgiem obejmuje on Dolinę Oleśnicy (rzeki) i Potoku Boguszyckiego, a jego południowa granica wytyczona została na obszarze tzw. wodociągów. W tym miejscu znajdują się łąki oraz szuwary po obu stronach rzeki Oleśnicy. Obszar ten chroni rzadkie już na Nizinie Śląskiej zespoły łąk wilgotnych z rdestem wężownikiem. To właśnie ta ostatnia roślina jest żywicielką gąsienic pewnego motyla - czerwończyka fioletka dla którego przetrwania wyznaczony teren ochronny ma kluczowe znaczenie. Sam motyl jest niewielki (ok. 3 cm. rozpiętość skrzydeł), brunatny i niebiesko – fioletowy, na skrzydłach ma również pomarańczowe grube pasy, a w nich czarne plamy. Samce tego gatunku są agresywne i często walczą w powietrzu atakując też inne gatunki owadów. Gatunek ten został wpisany do Polskiej i Europejskiej czerwonej księgi motyli... więcej

 

Francja / Laval (francuska część projektu) |  camera

W dniach 16-23 marca bieżącego roku grupa 9 uczniów (DOMINIKA GAŁĄZKA, PAULA JAROSIK, SYLWIA KOCIŃSKA, DOMINIKA KORCZAKMAGDALENA SIWECKA, KATARZYNA SMOLARCZYK, AGNIESZKA SOWULA, AGATA WIERGOWSKA, JAKUB KWIECIEŃ) z II Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. J. Twardowskiego w Oleśnicy wraz z grupą opiekunów - dyrektor J. Kwaśniewską, p. K. Jaworską-Dawidziuk oraz p. T. Szczęsnym, udała się do Laval, we Francji w ramach kolejnej odsłony międzynarodowego projektu Comenius: Wpływ działalności człowieka na zasoby wodne.

 

Tym razem, zamiast pamiętnika, prezentujemy dzienniczki prowadzone przez uczestników wyjazdu: book-open-list  Agnieszka (wersja polska + wersja angielska), Agata, Dominika K., Dominika G., Katarzyna, Magda, Paula, Sylwia;

 

05.01.2014

Publikacja Przewodnika po ekosystemach wodnych (PL); Water ecosystems guide (EN)

Przewodnik po ekosystemach fotka Przewodnik po ekosystemach fotka2 . Przewodnik po ekosystemach en 1 Przewodnik po ekosystemach en 2

30.09.2013

Piszą o nas w dalekim Słupsku: strona oczyszczalni ścieków tamże;

 

Słowiński Park Narodowy / Oleśnica (polska część projektu)_dziennik | camera + Prezentacja Power Point

Niedziela/ Poniedziałek 22/23.09.2013


Park Slowinski3W niedzielę 22 września o godz. 22.00 dziesięć uczennic wraz z p. dyrektor Jolantą Kwaśniewską, p. Katarzyną Jaworską-Dawidziuk oraz p. Tomaszem Szczęsnym wyruszyło do Smołdzińskiego Lasu w Słowińskim Parku Narodowym. Podróż wraz z postojem trwała aż do ok. godz. 7 rano. Na szczęście duży autobus zapewnił nam wygodny i spokojny sen. Po rozpakowaniu się w ośrodku, wybraliśmy się na plażę, oddaloną o niemal 5 km. Pogoda dopisywała, słońce świeciło, a pusta plaża i porośnięte trawą wydmy prezentowały się znakomicie. Kolejnym wydarzeniem tego dnia był wyjazd do Gdańska, w celu przywitania naszych gości z Finlandii i Francji. Podróż ta zajęła nam prawie cały dzień. Wróciliśmy na obiadokolację. Mieliśmy czas na integrację z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi oraz zostaliśmy podzieleni na grupy, w których później pracowaliśmy. W skład każdej grupy wchodzili Polacy, Francuzi i Finowie. O godz. 22, wraz z nadejściem ciszy nocnej, zmęczeni długą drogą autobusem, położyliśmy się spać.

Wtorek 24.09.2013


Park Slowinski6Dzień rozpoczęliśmy solidnym śniadaniem o 8 rano. Następnie wraz z całą naszą międzynarodową grupą wyjechaliśmy w celach badawczych w kierunku jezior: Gardno Wielkie i Gardno Małe, mieszących się w Słowińskim Parku Narodowym. Zajmowaliśmy się tam badaniem czystości wody w wyznaczonych dzień wcześniej grupach. Sprawdzaliśmy pH, przejrzystość wody oraz zawartość azotanów, fosforanów i siarczanów w wodzie. Przez teren obu jezior zostaliśmy oprowadzeni przez dwóch przewodników, którzy w ciekawy sposób opowiedzieli nam o ekosystemach tego obszaru. Mieliśmy okazję obejrzeć przez lornetki występujące tam ptactwo. Szczególną atrakcją były dla nas kormorany. Wędrówka była dość długa, pokonaliśmy w sumie ponad 17 kilometrów. Jednak piękno tamtejszej przyrody całkowicie wynagrodziło nam trudy maszerowania. O godz. 17 zmęczeni wróciliśmy do ośrodka, gdzie czekała na nas obiadokolacja. Późniejszy czas przeznaczony był na zajęciaw grupach, polegające na uzupełnianiu kart pracy, podsumowujacych obserwacje mijającego dnia. Na tym zakończył się drugi dzień polskiej części projektu.

Środa 25.09.2013


Park Slowinski8Po śniadaniu wybraliśmy sięna torfowiska. Wycieczkę rozpoczęliśmy spacerem w kierunku rzeki Łeby, jednak z powodu kiepskiej pogody nie udało nam się przeprowadzić zaplanowanych zajęć. Zebraliśmy próbki torfu oraz otrzymaliśmy sporą dawkę informacji dotyczących struktur i rodzajów torfowisk występujących w Polsce. Ciekawostką jest fakt, że na tych terenach, jako jednych z nielicznych, występuje bardzo ciekawy okaz rośliny owadożernej - rosiczka okrągłolistna. Przemoczeni wróciliśmy do autokaru, który zawiózł nas do Kluk, gdzie zwiedzaliśmy skansen wsi słowińskiej. Krajoznawcze Muzeum Etnograficzne niesamowicie spodobało się naszym przyjaciołom z zagranicy. Udało nam się trafić na 50-lecie otwarcia muzeum, dzięki czemu tętniło ono życiem. Nasza międzynarodowa grupa miała okazję skosztować tradycyjnych polskich potraw tego regionu oraz spróbować wykonać z drewna buty dla konia. Zmęczeni, po dniu ogromnych wrażeń, wróciliśmy do ośrodka na obiadokolację. Po niej wykonaliśmy w grupach karty pracy. Okazało się, że tego dnia czekała nas jeszcze jedna atrakcja, mianowicie zorganizowane w celach integracyjnych ognisko. Wspólnie piekliśmy oraz zajadaliśmy się kiełbaskami, popijając je ciepłą herbatą. Tym spędzonym wspólnie wieczorem zakończyliśmy dzień.

Czwartek 26.09.2013


Park Slowinski4Dzień rozpoczął się, jak każdy, śniadaniem i wyjazdem autokarem na teren Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie zakupiliśmy wejściówki, a następnie udaliśmy się w kierunku Jeziora Łebsko. Tam przebadaliśmy ostatni zbiornik wodny oraz mieliśmy okazję popatrzeć na krajobraz rozpościerający się nad jeziorem z wieży widokowej. Później wsiedliśmy do melexów, którymi przejechaliśmy 5 kilometrową trasę w kierunku Wydmy Łąckiej. Jest to największa ruchoma wydma w Polsce, a widok jaki było nam dane tam oglądać zapierał dech w piersiach. Po obumarłych drzewach znajdujących się na wydmie, można było zauważyć ruch wydm, które przesuwają się ok. 2 metrów na rok. Przeszliśmy na plażę, gdzie zjedliśmy drugie śniadanie oraz zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia. Gdy wracaliśmy, kilka osób dla zabawy sturlało się z dość stromej wydmy - było masę śmiechu. Oczekując na transport powrotny, napotkaliśmy oswojonego lisa, który stał się atrakcją nie tylko dla nas, ale szczególnie dla naszych gości z Francji. Kolejnym etapem tego dnia był wyjazd do Łeby. W mieście nie mieliśmy okazji do skorzystania z wielu atrakcji, ponieważ było po sezonie. Jednak bez problemu znaleźliśmy otwarte sklepy z pamiątkami oraz goframi. Wróciliśmy do ośrodka. Tam odbyło się spotkanie, mające na celu podsumowanie i zakończenie prac w naszych grupach. W ramach przedstawienia wyników naszej pracy każda z grup miała za zadanie zaprezentować przygotowywaną wcześniej prezentację multimedialną w formie przewodnika. Kolejnym naszym zadaniem było wybranie poprzez głosowanie najlepszej z prezentacji, która po zmianach ma ukazać się w formie papierowej. Wygrała prezentacja grupy Aleksandry Żyły. Po spotkaniu, czekała na nas kolejna atrakcja w postaci dyskoteki, na której wszyscy świetnie się bawiliśmy. Wraz z nadejściem ciszy nocnej wróciliśmy do pokoi.

Piątek 27.09.2013


Park Slowinski 16Po śniadaniu i spakowaniu się do autobusu pożegnaliśmy się z grupa francuską i wraz z Finami wyruszyliśmy do Oleśnicy. Po drodze zwiedziliśmy zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w Słupsku. Zjedliśmy ciepły obiad w restauracji, a później kolację. Do Oleśnicy dotarliśmy około godz. 23.
Polacy wrócili do własnych domów, zaś fińska grupa została odwieziona do hotelu Vis a Vis.

 

 

Sobota 28.09


Park Slowinski17Około godz. 11 spotkaliśmy się na Rynku w Oleśnicy z fińskimi uczniami i oprowadziliśmy ich po Rynku i Zamku, gdzie miała miejsce wystawa na temat historii tej budowli. Udało nam się także "załapać" na darmowy poczęstunek. Na koniec pokazaliśmy im Bramę Wrocławską, gdzie wystawiano zabytkowe naczynia, drewniane, stare rury kanalizacyjne, które zostały znalezione pod Rynkiem oraz zbiór monet, banknotów i znaczków pocztowych oleśnickiego kolekcjonera. Na wyższych piętrach obejrzeliśmy wystawę na temat obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.
O 16 ponownie spotkaliśmy się w naszej szkole, po której oprowadziliśmy gości. Po spacerze w szkole przeszliśmy na teren kompleksu rekreacyjnego Atol, gdzie czekał już na nas rozpalony grill oraz potrawy przygotowane przez gospodarzy. Bawiliśmy się świetnie, graliśmy w minigolfa, a jeden z uczniów naszej szkoły przygrywał nam na gitarze.

Niedziela 29.09
O 11 wyjechaliśmy do Wrocławia autokarem. Zwiedzanie zaczęliśmy od katedry. Następny był Ostrów Tumski , Most Tumski oraz Ossolineum. Odwiedziliśmy pierogarnię, gdzie zjedliśmy przepyszny pożegnalny obiad. Rozstaliśmy się pod Galerią Dominikańską, gdzie pożegnaliśmy się z Finami. Tego dnia zakończyliśmy kolejny etap naszego projektu. Tydzień pełen wrażeń, emocji, nowych doświadczeń i znajomości. Do zobaczenia we Francji.

 

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .