II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

Comenius - mobilność kadry II LO, Wielka Brytania

DSC 0790Program Comenius jest skierowany do osób i instytucji działających w obszarze edukacji, nie tylko w obrębie wymian uczniowskich. Jego celem jest podnoszenie kwalifikacji kadry szkoleniowej poprzez dofinansowanie programowych wyjazdów do krajów europejskich.

Kursy metodyczne i językowe cieszą się wielkim zainteresowaniem i uznaniem wśród nauczycieli z całej Europy. Ja, jako nauczycielka języka angielskiego, miałam przyjemność uczestniczyć w kursie, który odbywał się w Richard Language College w Bournemouth w Anglii. Mimo że cały proces ubiegania się o dofinansowanie wyjazdu wydaje się być nieco skomplikowany i żmudny, to zdecydowanie opłaca się poświęcić swój prywatny czas na wypełnienie i złożenie wniosku.

Jako, że Agencja Narodowa jest instytucją państwową, możemy być pewni, że cały proces (procedury, miejsce szkolenia, zakwaterowanie) jest monitorowany i odpowiednio przygotowany. Osoby ubiegające się o dofinansowanie są jedynie zobligowanie do samodzielnego zorganizowania sobie podróży (z funduszu przyznanego w ramach dofinansowania).|  camera

 

Oprócz kontekstu szkoleniowego, który wniósł powiew świeżości w zakresie technik, metod i trendów nauczania, jest to okazja do podniesienia swojego poziomu językowego. Odświeżenie znajomości języka jest istotne, gdyż codzienna praca z uczniem nie zwiększa naszych umiejętności tak, jak spotkanie się z wciąż ewoluującym współcześnie językiem i 'native speakerem', który z kolei otwiera nam oczy na nowinki językowe, wspiera merytorycznie i profesjonalnie doradza.

Jednym z założeń programu jest także wymiar międzynarodowy i międzykulturowy, czyli praca w zespołach z nauczycielami różnej narodowości, wymiana doświadczeń i nawiązanie kontaktu do ewentualnej współpracy w przyszłości. Wszelkie zajęcia fakultatywne, czyli wycieczki czy organizowane spotkania, z pewnością są okazją do poszerzania horyzontów i zweryfikowania swojej wiedzy.

Dofinansowane szkolenie jest dla nas w rzeczywistości darmowe. Należy jednak pamiętać, że aby sfinalizować cały proces, trzeba się odpowiednio rozliczyć z wyjazdu, podsumowując koszty oraz przebieg szkolenia w raporcie końcowym. Być może proces wydaje się być nieco skomplikowany, ale bez obaw. Należy inwestować w siebie i dbać o to, byśmy wciąż się rozwijali, doskonale się przy tym bawiąc. Zdecydowanie polecam: www.comenius.org.pl (mobilność szkolnej kadry edukacyjnej).

Katarzyna Jaworska-Dawidziuk
nauczyciel II LO im. Ks. Jana Twardowskiego w Oleśnicy

 
 
 
 
 
 
Najważniejsze bieżące projekty:   Współpracujemy między innymi z:   Hosting:  
erasmus1 ZSQUAD logo szkola z klasa 20
Podniesienie jakosci logo
 talenty
 
uniwersytet logo wroclaw PolitechnikaWroclawska Uniwersytet SWPS uniwersytet przyrodniczy wroclaw WyzszaSzkolaHumanistyczna   datanet aktualne  
inne    .  .  .  .   pozostali           Copyright© by II LO w Oleśnicy
.. . .  .  . . .   . . . . .